O firmie ABUS słyszało z pewnością wiele osób nie tylko związanych z rowerami. Firma zajmuje się produkcją zabezpieczeń, kłódek, systemów ochronnych i zamków. Jej nazwa to akronim słów August Bremicker und Sohne, czyli August Bremicker i synowie. Początek działalności związany był z produkcją klasycznych zamków i kłódek, a z czasem firma wyspecjalizowała się w różnych dziedzinach. Jedną z najbardziej prężnie rozwijanych gałęzi są zabezpieczenia rowerowe oraz kaski.
Jeżdżąc rowerem często pozostawiamy go w różnych miejscach. Jeśli nie chcemy, aby znalazł on nowego właściciela to warto zaopatrzyć się w dobrej klasy zabezpieczenie rowerowe. Co prawda każde zabezpieczenie da się sforsować, ale wybierając sprawdzonego producenta, który ma w swojej ofercie różnego rodzaju zapięcia typu: U-lock, łańcuch, linka, czy zabezpieczenia tarcz hamulcowych będziemy w stanie wybrać takie, które znacznie utrudni zadanie potencjalnemu złodziejowi.
Na wybór zabezpieczenia ma wpływ kilka czynników. Można powiedzieć, że najlepiej wybrać zabezpieczenie najdroższe, najcięższe i najbardziej pancerne. Nie miniemy się z prawdą, ale czy zainwestowanie ponad tysiąca złotych w zabezpieczenie roweru, którego wartość nie przekracza 500 zł to będzie uzasadniony wydatek? Otóż nie. Pamiętajmy, że tak pancerne zabezpieczenie waży kilka kilogramów, a my musimy je ze sobą wozić. Tym bardziej nie będzie przydatne jeżeli rower bez opieki zostawiamy jedynie na kilka minut pod osiedlowym sklepem. Wiele więc zależy od miejsca i czasu w jakim zostawiamy rower. Podstawowe linki chronią jedynie przed przypadkowymi złodziejami. Czyli takimi, którzy nie mają przy sobie sprzętu do cięcia zabezpieczeń i nie są przygotowani na kradzież, ale widząc niezabezpieczony rower skorzystaliby z okazji. Łańcuch to już zabezpieczenie, które początkującego złodzieja wyposażonego jedynie w obcinaczki z krótką dźwignią prawdopodobnie odstraszy lub pokona. Można go zastosować jeśli zostawiamy rower na dłuższą chwilę. U-locki to natomiast zabezpieczenia rowerów, który wytrzymają najdłużej, a sam ich widok odstrasza większość złodziei. Nie wszystkich, bo niestety nawet najtwardsze zabezpieczenie da się sforsować. Z pewnością zajmie to więcej czasu i wysiłku, niż przecięcie zwykłej stalowej linki, ale trzeba mieć na uwadze, że nie ma zabezpieczeń niezniszczalnych.
Firma ABUS wprowadziła 15-stopniową skalę bezpieczeństwa jakie zapewniają ich produkty. Na poziom bezpieczeństwa wpływ ma przede wszystkim typ zabezpieczenia, materiał z jakiego zostało wykonane, średnica, a co za tym idzie waga zabezpieczania oraz rodzaj zamka. Produkty mieszczące się w przedziale od 10 do 15 są uznane jako najbardziej bezpieczne. Są to zapięcia składane, łańcuchy z hartowanej stali i przede wszystkim u-locki.
Do bezpieczeństwa marka ABUS podchodzi w sposób kompleksowy, dlatego znajdziemy tutaj także pełną ofertę kasków rowerowych do dyscyplin takich jak: kolarstwo szosowe (szosa), różnych odmian MTB: ATB, All Mountain, XC, Enduro, a niedługo nawet full face do Downhillu, kaski miejskie i trekkingowe, a także modele doskonale nadające się na BMX’a i do streetu.
Wśród kasków z grupy szosowej warto wymienić takie modele jak: Viantor, Aventor, a także czasowe: GameChanger oraz AirBreaker. W kaskach MTB znajdziemy popularny model Cension, Moventor czy zaawansowane technologicznie kaski Montrailer, które występują w wersji klasycznej oraz z MIPS’em. Kask rowerowy Abus stał się ikoną bezpieczeństwa i stylu na rowerowym rynku.
Wsparcie finansowe i sprzętowe w zawodowym sporcie jest niezbędne, aby odnieść sukces i móc sięgać po najwyższe laury. ABUS wie o tym doskonale, a wszyscy zawodnicy których wspiera ta marka są wyjątkowi. Jest to między innymi Kross Racing Team z Mają Włoszczowską i do niedawna Jolandą Neff na czele, Movistar Team, czyli profesjonalna grupa UCI z mnóstwem sukcesów na swoim koncie oraz już nie ze świata kolarstwa – drużynę NBA Team Phoenix Suns. Warto też wspomnieć o takim nazwisku jak Fabian Cancellara. Z polskich zawodników firma ABUS wspiera jeszcze Natalię Budner oraz Piotra Bielaka.
ABUS produkuje także różnego rodzaju akcesoria do kasków takiej jak pokrowce i osłony przeciwdeszczowe, szybki, nauszniki, odświeżacze do wkładek kasków i torby ochronne na zabezpieczenia rowerowe. Wiele z tych produktów tworzonych jest w fabryce w Niemczech. Jest to gwarancją, że te dodatki są wykonane precyzyjnie i z najwyższą dbałością.