Rowery crossowe

Filtry
Marka
Cannondale
Romet
Cena
Kolor
biały
czarny
czerwony
fioletowy
grafitowy
granatowy
srebrny
szary
zielony
Płeć
damski
męski
Wzrost użytkownika
147 cm
148 cm
149 cm
150 cm
151 cm
152 cm
153 cm
154 cm
155 cm
156 cm
157 cm
158 cm
159 cm
160 cm
161 cm
162 cm
163 cm
164 cm
165 cm
166 cm
167 cm
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
Rozmiar ramy
15,5"
17,5"
19,5"
21,5"
L
Wysokość ramy
35 cm
40 cm
45 cm
48 cm
50 cm
55 cm
Rozmiar koła
28"

Rower crossowy – co to znaczy?

Jeśli musielibyśmy określić rower crossowy jednym słowem, byłby to wyraz – wszechstronność. W zamyśle ten rodzaj jednośladów powstał po to, aby osoby, chcące poruszać się wygodnie, zarówno po miejskiej dżungli, asfalcie, jak i po polnych czy leśnych ścieżkach, mogły to robić, korzystając tylko z jednego roweru. Dlatego crossówki często uważa się za podgatunek rowerów turystycznych, bo doskonale nadają się do tego typu zastosowania i bardzo chętnie wybierają je osoby kochające podróże na tzw. dwóch kółkach.

 

Osoby o mniej optymistycznym nastawieniu do życia wskazałyby, że rowery crossowe, to nie tylko uniwersalność, ale także rodzaj kompromisu. Jest to prawda, ponieważ choć świetnie radzą sobie na twardej powierzchni, jak i nieutwardzonych trasach, to przy specjalistycznym zastosowaniu ustępować będą rowerom dedykowanym do konkretnego typu jazdy np. szosowym czy MTB. Dlatego idealne są dla amatorów, osób jeżdżących hobbystycznie i czysto rekreacyjne, a nie wyczynowo. Warto o tym pamiętać, bo rowery crossowe nigdy nie zamierzały stawać w szranki na tym polu – kluczowy jest komfort, a nie osiągi. I jeśli podzielasz to stwierdzenie – rower crossowy powinien przypaść Ci do gustu!

Charakterystyka rowerów crossowych

Podstawowy element wyróżniający rowery crossowe to rama. Jest ona sztywna, w sportowym stylu, ale jednocześnie o geometrii umożliwiającej przyjęcie komfortowej pozycji. Starannie dobrany do postury użytkownika rower crossowy powinien wymuszać lekkie pochylenie idealne na długie trasy. Sylwetka nie będzie aż tak wyprostowana, jak w przypadku jazdy na rowerze miejskim, ale też nie tak zgiętą, jak przy szosówce.

 

Rama rowerowa najczęściej wykonana będzie z aluminium, które sprawia, że crossówka jest bardzo lekka, a przy tym wystarczająco wytrzymała. Współcześnie nie spotyka się raczej ram stalowych, za to czasem producenci decydują się na zastosowanie konstrukcji opartych na włóknie węglowym – znacznie droższym, ale także jeszcze lżejszym niż aluminium.

 

Ramy rowerów crossowych uzupełnia amortyzowany widelec o skoku wynoszącym ok. 50-80 mm, co znacznie ułatwia pokonywanie wszelkich wybojów na drogach i ścieżkach. W tego typu jednośladach można spotkać sprężyny stalowe lub amortyzację powietrzą – pierwsze z nich są cięższe, więc jeśli bardzo zależy Ci na niskiej masie – szukaj wariantów ze sprężyną powietrzną.

 

Charakterystyczne dla rowerów crossowych są również koła w rozmiarze 28 cali uzbrojone w stosunkowo wąskie opony z agresywnym bieżnikiem – takim, który sprawdzi się i w lesie, i na asfalcie (nie tak masywnym, jaki mają MTB, ale też nie tak gładkim, jak w szosówkach). Niewielkie opory toczenia pozwalają rozwinąć znaczącą prędkość, a przy tym koła pozostają przyczepne na nierównościach.

 

Zwykle crossowe rowery mają sporo biegów (najczęściej 21 lub więcej – nawet 30). Taka liczba przełożeń jest konieczna, jeżeli jednoślad ma radzić sobie w bardzo zróżnicowanych trasach, przy pokonywaniu podjazdów i zjazdów. Napęd najczęściej pochodzi z niższych grup montowanych w rowerach MTB lub trekkingowych.

 

Ponadto crossówki wyposażone są w mocne hamulce tarczowe hydrauliczne lub mechaniczne zapewniające szybką reakcję i bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowym atutem tego typu hamulców jest wysoka skuteczność w każdych warunkach pogodowych. W tańszych modelach spotyka się także klasyczne wersje v-brake, choć coraz rzadziej.

Jakie zalety mają rowery crossowe?

Najogólniejszą zaletą rowerów crossowych jest wysoki komfort użytkowania zarówno na krótkich, jak i długich trasach. To decydująca cecha wpływająca na to, że polecane są one tak naprawdę osobom w każdym wieku, które jeżdżą rekreacyjnie. Samym plusem nie jest jednak tylko forma ramy, ale także jej waga. Rowery crossowe są jednymi z lżejszych dostępnych na rynku, co na pewno docenią osoby muszące np. każdorazowo znosić i wnosić swój jednoślad po schodach do mieszkania.

 

Jeszcze raz należy przypomnieć o uniwersalności rowerów crossowych. Możliwość pokonywania zróżnicowanych tras czyni modele z tej grupy idealnym wyborem dla osób, które ze względów finansowych lub logistycznych mogą pozwolić sobie tylko na jeden jednoślad, a jednocześnie nie czuć ograniczeń z tym związanych.

 

Zwracając uwagę na przyjemność płynącą z jazdy, nie można nie wspomnieć też o omawianej już amortyzacji oraz dużej liczbie przełożeń. Wszystkie te elementy mają niesamowicie istotny wpływ na odczucia cyklisty.

Czy rower crossowy ma sens?

Niektórzy pomimo licznych zalet rowerów crossowych mogą zastanawiać się, czy tego typu jednoślady nie są zbyt podobne do wariantów trekkingowych i graveli, by warto było w nie inwestować. Zapewniamy jednak, że z pozoru niewielkie różnice między nimi mają ogromne znaczenie. Na przykład rower typu cross pozwala przyjąć bardziej wyprostowaną pozycję niż gravel. Dodatkowy komfort zapewnia przedni amortyzator o niedużym skoku, który świetnie wychwytuje niewielkie nierówności.

 

A kiedy rower crossowy będzie lepszym wyborem niż trekkingowy? Przede wszystkim, kiedy Twoim priorytetem jest lekkość. Rowery trekkingowe są cięższe. Ponadto crossówka lepiej się sprawdzi, jeśli nie potrzebujesz dodatkowego wyposażenia, jak np. bagażnik, bo nie interesują Cię dalekie wyprawy. Warto także zauważyć, że często trekkingowe mają węższe opony, co w niektórych przypadkach jest ich wadą.

 

Zakup roweru crossowego jest również bardzo sensownym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem i nie masz jeszcze preferowanego stylu jazdy. Crossówka pozwoli Ci spróbować swoich sił na różnych nawierzchniach i dystansach.

Dlaczego warto wybrać rower crossowy?

Rower crossowy warto wybrać ze względu na jego wielokrotnie już wspominaną wszechstronność. Tak naprawdę większość cyklistów amatorów potrzebujesz jednośladu, który w żaden sposób nie będzie ich ograniczał podczas codziennego użytkowania, a kierując się takim kryterium wyboru – rower cross nie ma sobie równych.

 

W Polsce dalej niezwykle popularne są kultowe „górale”, podczas gdy większość użytkowników mających takie rowery w rzeczywistości nie wykorzystuje ich możliwości i dużo lepszym pojazdem dla nich byłyby crossówka. Jeśli lubisz jazdę po lasach i górach, ale poruszasz się wyłącznie duktami – MTB tak naprawdę nie jest Ci potrzebny. Spokojnie możesz postawić na tańszy rower crossowy. Zresztą cena to kolejny argument za zastanowieniem się nad crossówką. Większość modeli będzie sporo tańsza w porównaniu z rowerami trekkingowymi lub górskimi. Wydając tę samą kwotę, za którą moglibyśmy pozwolić sobie na MTB z dolnej lub średniej półki, otrzymamy solidny jednoślad crossowy. Zachęcamy do przekonania się samemu w sklepie internetowym Rowertour.com!

 

Co ciekawe, rower crossowy jest niesamowicie chętnie wybierany także przez młodych rodziców. Po zainstalowaniu fotelika lub siedziska przekształca się on w rower rodzinny z prawdziwego zdarzenia, którym zabierzesz swojego malucha w wycieczki po mieście i poza nie, mając gwarancję, że dziecko będzie miało cały czas zapewniony wysoki komfort podróży.

Na co zwrócić uwagę kupując rower crossowy?

Tak jak w przypadku jednośladów należących do innych kategorii, tak przy zakupie roweru crossowego w pierwszej kolejności powinno się zwracać uwagę na ramę. Musi być ona dopasowana rozmiarem do budowy użytkownika. Za mała lub zbyt duża konstrukcja sprawi, że korzystanie z roweru crossowego najzwyczajniej okaże się znacznie mniej przyjemne, niż mogłoby być.

 

Należy także pamiętać, że w ofercie producentów znajdziesz zarówno rowery crossowe męskie, jak i warianty dedykowane kobietom. Różnią się one między sobą wyprofilowaniem, kształtem ramy. Damskie rowery crossowe charakteryzują się pochyloną górną rurą, co znacznie ułatwia wsiadanie i zsiadanie z jednośladu, szczególnie niewysokim cyklistkom. Z kolei modele męskie czasami mają tzw. sloping – opadającą górną rurę w kierunku tylnym.

 

Pamiętaj, że pomimo nazewnictwa nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta wybrała wariant męski, a rowerzysta żeński. Określenia: damski / męski są jedynie umowne i najważniejsza zawsze powinna być wygoda cyklisty – niezależnie od płci.

 

Jeżeli chcesz doinstalować do jednośladu różnego rodzaju akcesoria, przed zakupem zorientuj się, czy dana rama dysponuje niezbędnymi mocowaniami na bagażnik, błotniki itp.

 

Ponieważ rowery crossowe praktycznie wszystkie mają koła w rozmiarze 28-cali, ten aspekt wyboru masz z głowy. Po określeniu wielkości ramy pozostaje sprawdzić zastosowany w jednośladzie osprzęt oraz szerokość opon – większe przydadzą się, gdy chcesz jeździć głównie po nieco trudniejszych trasach.

 

Ostatnią rzeczą (choć wcale nie tak nieistotną), którą dobrze wziąć pod uwagę, kupując rower crossowy, jest jego kolorystyka – w końcu spędzimy z nim wiele godzin! Modele damskie najczęściej mają stonowane, pastelowe barwy, a rowery crossowe męskie – ciemniejsze lub krzykliwsze.

Najpopularniejsi producenci rowerów crossowych

Jeżeli rowery crossowe Cię zainteresowały w naszym sklepie internetowym, możesz nabyć modele zaprojektowane i wyprodukowane przez najpopularniejszych producentów dostarczających jednoślady w tym segmencie rynku.

 

Szczególnie polecamy warianty sygnowane logotypem firmy Cannondale. Jest to amerykańska marka z naprawdę długą, kilkudziesięcioletnią tradycją. Przedsiębiorstwo w swojej ofercie ma rowery praktycznie każdego typu, nie tylko crossowe i cieszą się one dużym powodzeniem na całym świecie. Cannondale wielokrotnie zaskakiwał swoich fanów, nowatorskimi w branży rozwiązaniami technicznymi.

 

Dla cyklistów wspierających rodzime inicjatywy biznesowe wartymi uwagi rowerami crossowymi będą także te z katalogu polskiej marki Romet. Tej legendarnej już firmy nie trzeba nikomu raczej przedstawiać, ponieważ trudno w naszym kraju znaleźć innego producenta jednośladów o takiej rozpoznawalności. Romet od lat dostarcza solidne rowery, których dodatkowym atutem zawsze była konkurencyjna cena. Zapraszamy do sprawdzenia!

 


Zobacz również:

 

Popularni producenci w kategorii rowerów crossowych:

 

Rowery crossowe w przedziale cenowym:

 

 

zamknij [x]