Rowery damskie gravel

Filtry
Marka
Accent
Cannondale
Romet
Cena
Kolor
beżowy
biały
brązowy
czarny
czerwony
granatowy
niebieski
oliwkowy
różowy
srebrny
szary
turkusowy
zielony
żółty
Wzrost użytkownika
147 cm
148 cm
149 cm
150 cm
151 cm
152 cm
153 cm
154 cm
155 cm
156 cm
157 cm
158 cm
159 cm
160 cm
161 cm
162 cm
163 cm
164 cm
165 cm
166 cm
167 cm
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
196 cm
197 cm
198 cm
199 cm
200 cm
201 cm
202 cm
203 cm
Rozmiar ramy
16"
18"
20"
20,5"
21"
21,5"
22"
23"
L
M
S
XL
XS
Wysokość ramy
46 cm
48 cm
50 cm
51 cm
52 cm
53 cm
54 cm
55 cm
56 cm
57 cm
58 cm
59 cm
60 cm
Materiał ramy
aluminium
carbon
Rozmiar koła
28"
Rodzaj hamulca
tarczowy hydrauliczny
tarczowy mechaniczny
Napęd
1x10
1x11
1x12
2x9
2x10
2x11
2x12

Rowery gravel damskie – konstrukcja i osprzęt

Rower gravelowy (czasem spotyka się też nazwę – rower cyclocross), tak jak wspomnieliśmy, stanowi krzyżówkę kolarzówki oraz modelu górskiego. Najczęściej przy pierwszym poznaniu przywodzi on jednak skojarzenia przede wszystkim z rowerem szosowym, a to za sprawą kierownic typu baranek wykorzystywanych przy damskich gravelach. Większość osób łączy je błędnie tylko z szosówkami. Gięta kierownica przy jednośladach gravelowych pozwala z jednej strony przyjąć bardziej aerodynamiczną pozycję, a z drugiej daje wytchnienie dłoniom, kiedy ruszysz w długą trasę (umożliwia zmienianie chwytu).

 

Skojarzenia z szosówkami mogą nasuwać także ramy w damskich gravelach, ponieważ ich geometria jest na ogół do siebie zbliżona. W przypadku kolarzówek typu aero – różnica będzie znaczna, ale kiedy spojrzy się, jak wygląda rama roweru endurance – naprawdę można się pomylić. Ponadto szutrowy rower dla kobiet również stawiać będzie na lekkość konstrukcji. Ramy wyprodukowane są z karbonu (włókna węglowego) lub aluminium. Gravel jest zwrotniejszy i zwinniejszy niż MTB.

 

A czy ramy w damskich gravelach różnią się od tych stosowanych w analogicznych egzemplarzach męskich? Tak, choć rzadko w sposób tak radykalny, jak w przypadku np. jednośladów miejskich. Gravel damski najczęściej po prostu jest ciut mniejszy. Może mieć także łagodniejszą geometrię i siodełko anatomicznie dopasowane do kobiet.

 

W typowe cechy roweru gravelowego tożsame z szosówkami należy też wliczyć standardowo 28-calowe koła (tradycyjny rozmiar 700c) dające wysoką stabilność, a oprócz tego cieniowane szprychy i piasty z łożyskami maszynowymi. Modele rowerów gravelowych mają jednak szersze opony niż kolarzówki – choć daleko im do ogumienia znanego z rowerów MTB. Opony gravelowe wciąż pozostają relatywnie wąskie. Ich zadaniem jest generowanie niedużych oporów i szybkie toczenie się po asfalcie, a jednocześnie radzenie sobie na szutrach i wszelkiego rodzaju luźniejszej nawierzchni. Niektórzy producenci decydują się na opony gravelowe z agresywniejszym bieżnikiem (bardziej terenowe), a inni wyposażają jednoślady w ogumienie niemalże gładkie (lepsze na asfalt).

 

Omawiając cechy roweru gravelowego damskiego nie można pominąć też kwestii osprzętowej. W tej grupie jednośladów królują hamulce tarczowe – mechaniczne lub hydrauliczne, ponieważ najlepiej sprawdzają się w warunkach terenowych i podczas dłuższych tras, kiedy pogoda może się dynamicznie zmienić. Podstawą solidnych graveli damskich jest także dobry napęd – im większa liczba biegów, tym szerszy zakres przełożeń. Typowe grupy osprzętowe do graveli to japońska Shimano GRX oraz amerykańskie SRAM Apex; Rival i Force.

Gravel damski – rower sportowy czy bikepackingowy?

Rower gravelowy damski tak naprawdę może być użytkowany na dwa, mocno różniące się od siebie sposoby. Producenci zwykle swoje modele wyposażają w taki sposób, aby były lepiej przystosowane do rekreacyjnej albo sportowej jazdy. Zdecydowanie częściej spotkasz gravel damski zaprojektowany w sposób pasujący do pierwszej z wymienionych grup. Związane jest to z tym, że panie chętniej decydują się na hobbystyczną niż wyczynową jazdę, a co za tym idzie, takie cechy roweru gravelowego są przez nie pożądane. Jeżeli jednak przemawia do Ciebie bardziej zastosowanie sportowe – spokojnie! Na szczęście też znajdziesz coś dla siebie!

 

Który rower damski gravel jest lepszy? Jeden i drugi ma wady i zalety. Jednoślad bardziej turystyczny będzie wygodniejszy (łagodniejsza geometria roweru), ale wyposażony w błotnik, torby i inne akcesoria – również cięższy, a więc wolniejszy. Z kolei sportowy rower damski gravel pozwoli Ci mknąć naprawdę szybko (zwłaszcza po asfalcie), co upodabnia go nieco do szosówki, ale za to nie sprawdzi się na długich wyprawach i może gorzej radzić sobie na wertepach.

 

Pamiętaj jednak, że każda szutrówka to rower uniwersalny, więc nawet jeśli zechcesz spróbować swoich sił w odmiennym stylu jazdy – zarówno model sportowy, jak i wyprawowy Ci na to pozwoli!

Rower przełajowy damski a gravel – w czym tkwi różnica?

W sieci gravele czasem nazywa się przełajami, czy rzeczywiście są to po prostu dwie nazwy na ten sam jednoślad? Chociaż rzeczywiście przełaj damski będzie konstrukcją bardzo zbliżoną do szutrówki, to jednak nie powinno się stawiać między nimi znaku równości. Rower przełajowy damski lub męski ma budowę bardziej nastawioną na dynamiczną jazdę i krótkie, trudne trasy oraz ściganie się. W związku z tym w porównaniu do graveli modele rowerów przełajowych z reguły pozbawione będą wszelkich dodatkowych elementów, które można wykorzystać przy uprawianiu turystyki, bo ich przeznaczeniem jest zastosowanie stricte sportowe. Damski przełaj będzie też lżejszy i zwinniejszy, co może dla niektórych cyklistek być ogromnym plusem, ale trzeba przy tym pamiętać, że za to geometria roweru tego typu zapewni Ci mniejszy komfort jazdy.

 

Jeśli nie możesz się zdecydować, który jednoślad wybrać – zobacz, dlaczego warto postawić na przełaje oraz poznaj 10 powodów, dla których powinnaś spróbować jazdy na gravelu.

Damskie rowery gravel – producenci godni polecenia

Ponieważ rowery damskie gravel cieszą się ogromną popularnością, nie powinnaś mieć absolutnie żadnego problemu, aby znaleźć jednoślad pasujący idealnie do Twoich preferencji. Praktycznie wszystkie duże marki z branży mają w ofercie przynajmniej kilka rowerów gravelowych damskich. Czasem jednak zbyt duży wybór utrudnia podjęcie decyzji, dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić kilka firm, które naszym zdaniem, najbardziej zasługują na przyjrzenie się ich produktom. Dobrych rowerów gravelowych damskich poszukaj w katalogach:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych i innych producentów jednośladów – poznaj najlepsze marki rowerowe dostępne w Polsce.

 


Zobacz również:

 

 

zamknij [x]