Ponieważ rowery szosowe stworzone są do jazdy po asfaltowych drogach – ich budowa zoptymalizowana jest w całości do takiej formy użytkowania. Dlatego rowery damskie szosowe wyposażone są zawsze w wąskie opony 28-calowe (700c). Ich szerokość najczęściej ma wartość 23-28 mm, a do tego koła szosowe dysponują ogumieniem o gładkiej powierzchni, ewentualnie tylko z delikatnym bieżnikiem. Dzięki temu najlepsze rowery szosowe mają minimalne opory toczenia, a to ułatwia osiąganie wysokich prędkości. Coraz popularniejszy jest także system bezdętkowy w kolarzówkach.
W rowerach damskich szosowych kierownice mają charakterystyczny kształt nazywany barankiem, gdyż przypomina rogi tego stworzenia. Element ten z reguły bardzo rzuca się w oczy. Jest on jednak nie tylko efektowny, ale i efektywny. Podczas uprawiania kolarstwa szosowego kierownica baranek umożliwia zmienianie chwytu, tak aby w danej sytuacji cyklistka mogła uzyskać największy komfort.
Kolarstwo szosowe jest bardzo tradycyjną dyscypliną, dlatego znaleźć można w nim jeszcze hamulce szczękowe, chociaż coraz popularniejsze są już hamulce tarczowe. Ich atutem jest niezawodność w każdych warunkach pogodowych oraz większa siła hamowania.
Z kolei napęd rowerów szosowych damskich najczęściej dostarczają marki Shimano i SRAM. Najpopularniejsze serie od japońskiej marki to: Sora, Tiagra i 105. W bardziej profesjonalnych kolarzówkach zwykle znajduje się grupa Shimano Ultegra lub Dura-Ace. Napęd rowerów szosowych damskich coraz częściej jest też elektroniczny np. SRAM AXS lub Shimano Ultegra Di2. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat napędów – zapraszamy do przeczytania naszego zestawienia grup szosowych Shimano.
Szosowe rowery skierowane do pań, co jest pewnym ewenementem w kolarstwie, na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym szczególnym od odpowiedników męskich. Przy kolarzówkach nie spotkamy wygiętych górnych rur, tak typowych dla tzw. damek. Co więc je odróżnia? Przede wszystkim rama roweru dla pań będzie miała mniejszy rozmiar, ponieważ kobiety są średnio niższe od mężczyzn. Ponadto w jednośladach damskich szosowych kierownice czasem są węższe, aby lepiej pasować do budowy ramion, a zamontowane klamki hamulcowe mogą być mniejsze, co zwiększa wygodę korzystania z nich.
Powiedzmy sobie wprost – idealny rower szosowy damski wykonany jest z karbonu. Włókno węglowe to obecnie najnowocześniejszy materiał w branży. Rama karbonowa sprawia, że waga roweru szosowego jest znacznie mniejsza, a do tego włókno węglowe lepiej absorbuje drgania, dlatego wśród profesjonalnych, najwyższej jakości rowerów szosowych damskich nie znajdziesz modeli korzystających z innych tworzyw.
Nie oznacza to jednak, że aluminiowa rama będzie zawsze złym wyborem. Jeżeli jeździsz tylko rekreacyjnie – w zupełności wystarczy. Aluminiowe rowery szosowe to także ciekawa propozycja do osób dopiero zaczynających swoją przygodę z kolarzówkami – rama aluminiowa jest znacznie tańsza a do tego wytrzymalsza (więc idealna do szlifowania umiejętności!). Zwłaszcza że wśród modeli rowerów szosowych dla pań bez trudu znajdziesz takie, w których zastosowano wysokiej klasy komponenty rowerowe i aluminiową ramę. Ponadto, jeśli chcesz nieco oszczędzić, a jednocześnie czerpać z dobrodziejstw włókna węglowego – możesz kupić damski rower szosowy oparty o widelec karbonowy i ramę aluminiową – czyli wariant hybrydowy.
Niezależnie od materiału, na który się zdecydujesz – zawsze pamiętaj, że najistotniejszy jest rozmiar ramy kolarzówki. Dobrze się zmierz i przejrzyj rozmiarówkę producenta. Pamiętaj też o regule – kiedy znajdujesz się akurat pomiędzy dwoma rozmiarami ramy – wybierz mniejszy, jeśli interesuje Cię kolarstwo sportowe, a większy – gdy wolisz rekreacyjne przejażdżki.
Tak jak zaznaczyliśmy na początku – obecnie świat damskich rowerów szosowych jest bardzo rozległy i występują w nim wszystkie warianty, które możemy spotkać w egzemplarzach dedykowanych mężczyznom. Lata ewolucji i rozwoju branży sprawiły, że dziś całkowicie inaczej prezentować się będzie tradycyjny rower szosowy dla kobiet a inaczej jedna z jego wysoce wyspecjalizowanych wersji. Oczywiście – co najpiękniejsze w kolarstwie – wszystkie te warianty, zarówno klasyczne rowery szosowe damskie, jak i nowoczesne projekty egzystują obok siebie i mają swoich zwolenników i przeciwników.
Szukasz szosowego roweru marzeń? Możemy wyszczególnić 3 najważniejsze rodzaje kolarzówek – sprawdź, które najlepiej odpowiadają Twojemu stylowi jazdy!
Kolarzówki aero to maszyny stworzone, aby łamać wszelkie bariery – ich konstrukcja ma sprawić, że osiągniesz po prostu jak największą prędkość. Rower szosowy aerodynamiczny (zgodnie ze swoją nazwą), niczym ostrze przecina powietrze. Lubisz szybką jazdę? W takim wypadku damskie rowery szosowe aero są właśnie dla Ciebie!
Z kolei modele endurance są ich przeciwieństwem. Można powiedzieć, że rowery szosowe aero to sprinterzy, podczas gdy rower endurance to maratończyk. Kolarzówki należące do tej grupy mają najwięcej udogodnień zapewniających komfort jazdy podczas długich tras. Dlatego w tym typie roweru znajdziesz m.in. szersze opony, a po geometrii ramy powinnaś spodziewać się nieco łagodniejszego wyprofilowania.
Ostatni wymieniony rower kolarski dla kobiet – wariant race – jest najbardziej uniwersalny. Sprawdzi się przy spokojnej jeździe, ale i wyścigach, zwłaszcza tych obfitujących w liczne serpentyny. Waga roweru szosowego race damskiego jest bardzo niska.
Damskie szosowe rowery kierowane są przede wszystkim do pań, które wiedzą, że chcą i będą przemieszczać się po gładkich powierzchniach (rekreacyjnie lub sportowo), a pokonywanie wertepów kompletnie ich nie interesuje. Ponieważ niezależnie od tego, który rodzaj kolarzówek najbardziej do Ciebie przemawia, łączy je to, że to komfortowej jazdy potrzebują asfaltu.
Damski rower szosowy charakteryzuje się także lekkością. To najmniej masywna, minimalistyczna grupa jednośladów, więc jeśli zależy Ci głównie na tej cesze – rower szosowy kobiecy również będzie doskonałym wyborem. Warto pamiętać, że waga ma wpływ nie tylko na jazdę, ale także przydaje się, kiedy rower musisz często znosić i wnosić po schodach czy transportować komunikacją miejską lub samochodem. Lekki rower szosowy damski sprawi przy tym najmniej problemów!
Rower szosowy kobiecy powinien przede wszystkim być dopasowany do użytkowniczki – zarówno pod względem jej wzrostu, budowy ciała, jak i doświadczenia oraz preferencji. Jeżeli dopiero wypracowujesz osobisty styl jazdy lub wręcz wybierasz swój pierwszy rower szosowy, z reguły najlepszym rozwiązaniem będzie najpierw zerknąć na klasyczne rowery szosowe, bo zapewniają one największą uniwersalność, a co za tym idzie, swobodę w zdobywaniu na nich kolejnych doświadczeń na różnych trasach, które w przyszłości pomogą Ci zdecydować, czy nie wolisz przesiąść się na innych jednoślad.
Nie mając wielkiej wiedzy, jaki szosowy rower damski będzie najlepszy, warto też zaufać sprawdzonym producentom. Ich logotypy i idąca za nimi renoma są gwarantem solidnego, bezawaryjnego wykonania.
Szeroką ofertę dla nowicjuszek i doświadczonych cyklistek ma Cannondale – amerykańska marka z korzeniami w Connecticut, obecna na rynku już od 1971 r. Rowery szosowe Cannondale to zarówno nowoczesne jednoślady oparte na poziomie konstrukcyjnym o włókno węglowe, jak i bardziej przystępne cenowo – aluminiowe rowery szosowe – bardzo dobre dla początkujących kolarek!
Warto przyjrzeć się także ofercie rowerów szosowych damskich polskiego producenta – Accent. Charakteryzuje je wysoka jakość, a jednocześnie wyróżniają się konkurencyjną ceną. Jednoślad to jednak nie tylko komponenty rowerowe – kolarzówki Accent przy okazji świetnie wyglądają za sprawą oryginalnych i odważnych malowań!