Rowery damskie trekkingowe uznać można ze swego rodzaju hybrydę. Są one dziełem kompromisu konstruktorów, którzy postanowili wziąć najlepsze elementy znane z szosówek oraz rowerów górskich i miejskich, aby stworzyć najefektywniejsze połączenie komponentów – tak, aby możliwa była wygodna jazda nawet przed długie godziny i w nie najłatwiejszych warunkach.
Niektórzy uważają także rower trekkingowy damski za swego rodzaju rozbudowaną, ulepszoną wersję jednośladu miejskiego. Dlaczego? Ponieważ tak jak on ma wiele dodatków przydatnych podczas codziennej jazdy, a przy tym w dużo większym stopniu sprawdza się w terenie niezabudowanym (głównie za sprawą zastosowanego napędu i kół).
Zarówno męski, jak i damski rower trekkingowy oferuje przerzutki z szerokim zakresem przełożeń, co ma pomagać pokonywanie wymagających odcinków. Grupy osprzętu, które ma dobry rower trekkingowy zwykle swoimi korzeniami sięgają do rozwiązań znanych z modeli MTB. Jeżeli poszukujesz naprawdę bezpiecznego roweru trekkingowego damskiego – warto postawić na taki, który ma tarczowe hamulce – działają one responsywnie i z równą skutecznością w każdą pogodę.
Cechą charakterystyczną modeli trekkingowych są wytrzymałe koła i opony. Najczęściej spotykanym wariantem jest rower damski trekkingowy 28-calowy, gdyż taki rozmiar kół pozwala zoptymalizować sterowność na różnych nawierzchniach. Czasem spotkać można także warianty o nieco mniejszych oponach (27-calowych). Dodatkowo bardzo ważne jest, aby ogumienie miało wyraźny, terenowy bieżnik, gdyż ułatwi on jazdę po duktach czy polnych ścieżynkach – czyli zgodnie z tym, jakie jest przeznaczenie roweru trekkingowego. W zależności od tego, z jaką średnicą rowery damskie turystyczne będą miały opony – łatwiej będzie rozwijać wysoką prędkość (węższe) lub zagwarantują większą stabilność (szersze).
A czy coś odróżnia rowery trekkingowe męskie od żeńskich? Tak! Model trekkingowy damski znacznie różni się od tego dedykowanego panom. Przede wszystkim rama będzie inaczej wyprofilowana, a do tego wielkość ramy najprawdopodobniej będzie mniejsza. Damski rower trekkingowy ma niżej poprowadzoną górną rurę i często wygiętą tak, aby jeszcze bardziej ułatwić wsiadania i zsiadanie. Kobiece rowery trekkingowe występują też w tzw. wersji monotube, czyli w ogóle rury tej pozbawione. Warto również zwrócić uwagę na zastosowane przez producenta siodełko – by kobiety rowerami trekkingowymi mogły wygodnie się przemieszczać – zwykle montuje się na nich siodła dostosowane do ich odmiennej od męskiej anatomii.
Ponieważ rower trekkingowy służy głównie do jazdy turystycznej – zawsze dysponuje on licznymi fabrycznie dołączonymi dodatkami mającymi ułatwić życie rowerzystce. Wyposażenie roweru trekkingowego można porównać tylko z tym, które zwykle znajduje się przy jednośladach miejskich – żadne inne nie mogą pochwalić się taką mocą akcesoriów.
Każdy dobry rower turystyczny damski powinien mieć bagażnik tylny. Ten element jest najważniejszy, gdyż umożliwia wygodne przymocowanie do niego sakw i toreb lub bezpośrednie wożenie na nim bagażu. Co jeszcze wyróżnia rower trekkingowy damski pod względem dodatków? Praktycznie w każdym przypadku powinnaś liczyć na podpórkę przydatną przy postoju, błotniki – absolutnie niezbędne podczas dłuższych tras poza miasto, a także oświetlenie przednie i tyle – czyli zestaw, z którym będziesz wiedziała, że czeka Cię bezpieczna i komfortowa jazda także po zmroku (a co więcej, światła są wymagane przez polskie prawo!). Modele rowerów trekkingowych damskich bardzo często dysponują także osłoną napędu. Ten niepozorny dodatek bardzo skutecznie chroni zarówno sam osprzęt jednośladu przed nieczystościami i wilgocią, jak i rowerzystkę – przed ubrudzeniem czy zniszczeniem ubrania.
Warto zauważyć, że wiele z elementów wyposażenia, które mają modele rowerów damskich trekkingowych, cechuje się wysoką uniwersalnością – podpórka, bagażnik, błotniki czy oświetlenie są przecież równie ważnymi dodatkami w czasie jazdy po polach, czy lesie, co wtedy, gdy zmierzasz do pracy!
Moda na stosowanie elektrycznego wspomagania pedałowania w jednośladach nie ominęła także modeli o przeznaczeniu turystycznym. Bez większych przeszkód nabędziesz w naszym sklepie trekkingowy rower damski z silnikiem elektrycznym!
Tego typu model będzie najlepszy przede wszystkim dla pań, które chcąc podczas podróży skoncentrować się na podziwianiu krajobrazu, móc pokonywać dłuższe i bardziej wymagające trasy, bez rozpraszania się zmęczeniem i bólem mięśni. E-biki turystyczne doskonale sprawdzają się również w przypadku osób starszych i po kontuzjach czy schorzeniach utrudniających wydajne pedałowanie, więc zdecydowanie warto wybrać rower z silnikiem, jeśli zdrowie Ci nie dopisuje, a chcesz pozostać aktywna.
Trzeba pamiętać, że niestety zakup roweru trekkingowego damskiego elektrycznego wymagać będzie od Ciebie wydania więcej pieniędzy. Ze względu no charakterystyczną konstrukcję (rama roweru z baterią, silnik itd.) – również koszty produkcyjne e-bike’ów trekkingowych są wyższe niż w przypadku wariantów tradycyjnych.
Jaki rower trekkingowy wybrać z rodziny e-bike’ów? Warte uwagi są m.in. rowery trekkingowe projektowane przez renomowaną niemiecką markę Winora.
Oczywiście, kiedy wybierasz trekkingowy rower damski, jak przy praktycznie wszystkich produktach – marka roweru ma znaczenie. Czy jednak oznacza to, że model najlepszy będzie zawsze najdroższy? Czy dobry rower nie może być przystępny cenowo? Uważamy, że kluczowe jest znaleźć rowery trekkingowe damskie takie, które oferują jak najkorzystniejszy balans jakości i ceny, i takie jednoślady staramy się proponować w ofercie naszego sklepu internetowego.
Idealnym przykładem jest trekkingowy rower damski Romet Gazela, a w zasadzie cała linia produkcyjna występująca pod tą nazwą i dobrze znana miłośniczkom turystyki. Legendarny polski brand rowerowy wyprodukował trekkingowy damski lekki jednoślad, który bez przeszkód radzi sobie na wszelkich wycieczkach. Każda rama roweru z tej serii została starannie wyprofilowana, aby sprostać wymaganiom pań, a co więcej objęta jest dożywotnią gwarancją. Ponadto każdy rower Romet Gazela ma przerzutki o szerokim zakresie przełożeń, a najbardziej zaawansowane technologicznie egzemplarze nawet tarczowe hamulce hydrauliczne! Cena roweru trekkingowego damskiego Romet Gazela w takim wydaniu to tylko koszt rzędu 3000 zł!
Jeżeli bardziej przychylasz się do zakupu roweru trekkingowego elektrycznego – polecamy wspomnianą już firmę Winora – przede wszystkim jej serię Yucatan. Niemiecka marka Haibike również produkuje rowery trekkingowe damskie ze wsparciem pedałowania, które mogą przypaść Ci do gustu. Te proponowane przez Haibike wyróżniają się bardziej sportowym zacięciem, więc umożliwiają obieranie trudniejszych tras.
Ciekawi Cię, jacy są najlepsi producenci rowerów? Poznaj najlepsze marki rowerowe dostępne w Polsce i zobacz, jaki rower do miasta i lasu będzie dobrym wyborem.