W swoich podstawowych założenia elektryczne rowery MTB enduro / trail mają gwarantować maksymalną wygodę podczas przemierzania gór i lasów – nawet jeżeli trasa jest wyjątkowo wymagająca. Aby to osiągnąć, niezbędne jest intensywne wspomaganie napędu, ale nie tylko, ponieważ nie mogłoby ono odpowiednio wypełniać swojego zadania, jeżeli cała konstrukcja roweru elektrycznego nie zostałaby uprzednio przystosowana do znacznie większych niż standardowo obciążeń. Projekt e-bike musi zawierać mocną ramę i solidne komponenty, a także większy skok zawieszenia pozwalający neutralizować wszelkie wstrząsy – również przy dużych prędkościach.
Należy także pamiętać, że elektryczne rowery trailowe i w wersji enduro nie są tym samym czym rower downhill. Użytkownik ma czuć przyjemność z jazdy, mknąc z szaloną prędkością z górki, ale również na technicznych podjazdach. Dlatego wybierając dla siebie rower elektryczny enduro lub trail pamiętaj, by koniecznie przyjrzeć się mocy silnika oraz pojemności akumulatora danego modelu e-bike’a. Są to podstawowe elementy, które należy sprawdzać przed zakupem. Ponadto dla niektórych użytkowników ważna może być możliwość wyciągania baterii – to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz przechowywać elektryczny rower górski enduro / trail w miejscu pozbawionym prądu.
Współczesne silniki mają moc wynoszącą 250 W i możliwość wspomagania pedałowania do 25 km/h, co jest związane z normami prawnymi. Z kolei maksymalny moment obrotowy waha się zwykle w granicach 75-85 Nm – wysokie ustandaryzowanie w tej kwestii pozwala na łatwą integrację z różnymi grupami osprzętowymi. Znacznie różnice można zauważyć jednak w pojemności akumulatorów – ten parametr ciągle zwiększa swą wartość.
Wszystkie rodzaje rowerów enduro, mimo drobnych różnic między sobą, mają podobną charakterystykę – i nie inaczej jest w przypadku wariantów elektrycznych. To, co zawsze rzuca się w ich przypadku pierwsze w oczy, to agresywna geometria ramy zbliżona do rowerów downhillowych. Jej zadaniem jest radzenie sobie z nawet ekstremalnie trudnymi uwarunkowaniami terenowymi.
Omawiając cechy rowerów enduro wspierających pedałowanie, nie można zapomnieć o ich zawieszeniu. Praktycznie w każdym przypadku będą to rowery elektryczne typu full suspension, czyli wyposażone zarówno w amortyzator przedni, jak i tylny. Rowery enduro zwykle mają bardzo duży skok widelca wynoszący od 160 do 170 mm, co pozwala zachować stabilność również przy lądowaniach po skokach.
Kolejne warte wyróżnienia cechy rowerów enduro elektrycznych to ich ramy przygotowane pod akumulatory oraz koła z przyczepnymi oponami do jazdy terenowej. Widocznym obecnie trendem jest integracja silnika i baterii z ramą – w taki sposób, aby rowery prezentowały się jak najbardziej estetycznie. Nie jest to jednak kwestia, tylko wizualna. Projektanci umiejscawiają elektroniczne komponenty rowerów enduro nisko, by wraz z nimi obniżył się środek ciężkości całego jednośladu, co pozytywnie wpływa na możliwości kontroli jednośladu.
Wspomagany rower enduro full suspension ma rozmiar kół w wariancie 27,5" lub 29", ewentualnie niektóre modele stosują zestaw mieszany tzw. mullet (konfiguracja 29 / 27,5"). Większe koła również są korzystne przy prowadzeniu e-bike’a.
Współczesne rowery enduro elektryczne zwykle dysponują bateriami o pojemnościach wynoszących 625-720 Wh, ale można spotkać również większe.
Elektryczny rower trailowy jest mniej wyspecjalizowany niż enduro. Wynika to z bardzo prostego powodu – rower enduro przeznaczony jest do najtrudniejszych tras, podczas gdy trail oferuje większą uniwersalność i komfort jazdy. Wyrażają się one m.in. w konstrukcji ramy. Tego rodzaju jednoślad MTB elektryczny ma mniej agresywną geometrię, która sprawdza się lepiej w dłuższych trasach.
Brak konieczności radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych sprawia, że rowery typu trail nie muszą również mieć pełnej amortyzacji, bo skok tylnego zawieszenia przy spokojniejszej jeździe traci na znaczeniu. Dlatego e-bike’i trailowe występują także w wariancie hardtail – bez dampera. Co więcej, skok amortyzatora przedniego jest w ich przypadku z reguły mniejszy w porównaniu do modeli enduro. Dominują rowery typu trail o skoku 120-150 mm.
Oprócz tego, że jednoślady trailowe to rzadziej rowery elektryczne typu full suspension, to także znacznie częściej spotyka się tam aluminiowe ramy zamiast coraz popularniejszych w enduro wykonanych z włókna węglowego. Taka budowa wraz z brakiem dampera sprawia, że e-bike trailowy może być tańszy i prostszy w serwisowaniu oraz lżejszy niż rower enduro full suspension.
Model MTB elektryczny typu trail może mieć akumulator o pojemności takiej samej jak w przypadku wariantów enduro (625-720 Wh), ale niektóre z nich korzystają z mniejszych baterii np. 450 Wh.
Wciąż nie masz pewności, który jednoślad lepiej do Ciebie pasuje? Nie wiesz, czy wybrać rower trailowy elektryczny, czy e-bike w wersji enduro? W takim wypadku przede wszystkim przeanalizuj, w jakim stylu najbardziej lubisz jeździć oraz jakie ścieżki obierasz. Jeżeli Twoje rowerowe wyprawy są dłuższe, ale spokojniejsze, cenisz sobie komfort podczas jazdy i raczej nie decydujesz się na zjazd w kompletne bezdroża – wybierz model trailowy. Z kolei, jeśli lubisz naprawdę dynamiczne pokonywanie przeszkód i ekstremalne, pełne kamieni trasy oraz szaleństwo w bike parkach – bez trudu powinieneś znaleźć rower enduro elektryczny idealny do Twoich potrzeb.
Istotnym czynnikiem dla większości z nas zawsze będą również finanse, dlatego trzeba pamiętać, że typ roweru enduro zwykle wiąże się z większym wydatkiem niż kupno traila ze wsparciem pedałowania, więc jeśli planujesz postawić na enduro – powinieneś mieć to na uwadze.
Rozmawiając z naszymi Klientami, zauważyliśmy, że zaletą, którą wielu z nich ceni, jest uniwersalność. Dotyczy to zwłaszcza osób, które szukają dla siebie pierwszego roweru elektrycznego MTB albo z różnych powodów chcą (lub mogą) mieć tylko jeden jednoślad. W takich sytuacjach polecamy im e-bike’i trailowe, bo choć typ roweru enduro jest z reguły droższy i wiele parametrów będzie miał prawdopodobnie lepszych, to w tym jednym, ale jakże kluczowym aspekcie ustępuje elektrycznym rowerom trailowym.
E-bike typu trail jest doskonałym wyborem dla początkujących adeptów jazdy górskiej, bo pozwala lepiej, z każdej strony, poznać tę dyscyplinę. Ten rower elektryczny równie sprawnie poradzi sobie ze zjazdami i podjazdami, co z długą trasą. Trzeba pamiętać, że choć ustępuje w wyspecjalizowaniu modelom enduro, to trail wciąż jest jednośladem bardzo dynamicznym i dostosowanym do niełatwych warunków.
Koniecznie sprawdź rowery enduro i trail w naszej ofercie internetowej! Rowertour.com współpracuje tylko z renomowanymi producentami, którzy korzystają z bezawaryjnych i sprawdzonych rozwiązań i zostali docenieni na całym świecie przez niezliczoną ilość cyklistów. Marki, które szczególnie polecamy, kiedy szukasz e-bike’a trail lub enduro to Santa Cruz, Dartmoor i Haibike.
Jeżeli potrzebny jest Ci rower enduro przeznaczony na naprawdę najtrudniejsze sytuacje na szlaku – warto przyjrzeć się modelowi Santa Cruz Heckler 9 Carbon. Ten jednoślad elektryczny w całości wykonany jest z włókna węglowego produkowanego we własnej fabryce marki, dzięki czemu jest on stworzony tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe. Wielkim atutem wariantu jest również mocny, a przy tym wyjmowany akumulator 720 Wh.
Rowery enduro Dartmoor najczęściej wybierane przez klientów należą do serii E-Thunderbird. Korzysta ona z topowej amortyzacji z katalogu amerykańskiej marki Fox oraz 29-calowych opon, co gwarantuje pewność prowadzanie w każdej sytuacji.
Z kolei niemiecka firma Haibike oferuje ciekawe rowery elektryczne trailowe z solidnymi komponentami. Jej linia produkcyjna AllTrail wyróżnia się na tle konkurencji pełnym zawieszeniem, pojemnymi bateriami i wysokim skokiem (minimum 140 mm).
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem naszego sklepu internetowego. A jeśli masz problem z podjęciem decyzji – pomożemy Ci znaleźć rower enduro / trail idealny dla Ciebie! Wystarczy się z nami skontaktować!