Rowery gravel

Filtry
Marka
Accent
Cannondale
GT
Romet
Cena
Kolor
beżowy
biały
brązowy
czarny
czerwony
fioletowy
grafitowy
granatowy
niebieski
oliwkowy
pomarańczowy
różowy
srebrny
szary
turkusowy
zielony
żółty
Płeć
damski
męski
Wzrost użytkownika
147 cm
148 cm
149 cm
150 cm
151 cm
152 cm
153 cm
154 cm
155 cm
156 cm
157 cm
158 cm
159 cm
160 cm
161 cm
162 cm
163 cm
164 cm
165 cm
166 cm
167 cm
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
196 cm
197 cm
198 cm
199 cm
200 cm
201 cm
202 cm
203 cm
Rozmiar ramy
16"
18"
19"
20"
20,5"
21"
21,5"
22"
23"
45 cm
50 cm
53 cm
55 cm
56 cm
58 cm
60 cm
L
M
S
XL
XS
Wysokość ramy
41 cm
45 cm
46 cm
48 cm
49 cm
50 cm
51 cm
52 cm
53 cm
53,1 cm
54 cm
55 cm
56 cm
57 cm
58 cm
59 cm
60 cm
Materiał ramy
aluminium
carbon
Rodzaj hamulca
tarczowy hydrauliczny
tarczowy mechaniczny
Napęd
1x10
1x11
1x12
2x8
2x9
2x10
2x11
2x12

Rower gravel – co to?

Rower żwirowy narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XXI w. i jako to zwykle bywa – potrzeba zrodziła rozwiązanie. USA charakteryzuje się dużymi odległościami między miastami, które często nie są połączone ze sobą wysokiej jakości drogami asfaltowymi, konieczne było więc znalezienie sposobu na wygodne poruszanie się pomiędzy nimi. I tak wymyślono jednoślad na asfalt i na szutrowe szlaki – gravel. Rower szutrowy – doskonale zapełniły niszę, która praktycznie od zawsze istniała między lekkimi góralami a rowerami szosowymi o turystycznym zacięciu.

 

W związku z pierwotnym przeznaczeniem nowoczesny rower gravel ma dawać komfort jazdy nawet wtedy, kiedy szykujemy się na wyprawy znacznie dłuższe niż popołudniowa wycieczka. A dzięki temu, że można wzbogacić go o wyposażenie dodatkowe, takie jak sakwy czy torby, rowery gravel zyskują również na popularności wśród wszystkich miłośników bikepackingu.

 

A czy tak pozornie wszechstronny gravel nada się do jazdy w terenie zabudowanym? Okazuje się, że jak najbardziej! Miejska dżungla nie skrywa wcale mniej przeszkód niż lasy. Chociaż cykliście nie zagrażają korzenie i kamienie, to nie brakuje w niej przeszkód, jak choćby studzienki czy wysokie krawężniki. Dlatego można dziś spotkać także bardziej miejskie rowery gravel, które świetnie sprawdzają się w tej roli, jeszcze raz potwierdzając, jak wszechstronny jest ten rodzaj roweru.

Jakie cechy ma rower gravelowy?

Chociaż gravel ma w sobie elementy rowerów przełajowych, górskich, trekkingowych i szosowych, prawdopodobnie najłatwiej na pierwszy rzut oka pomylić jednoślady szutrowe zwłaszcza z tą ostatnią grupą. Dzieje się tak ze względu na charakterystyczną kierownicę typu baranek, przez którą rower gravel przypomina szosówkę. Żwirówki wykorzystują ją dlatego, że specyfika tej kierownicy pozwala płynnie zmieniać chwyt w czasie jazdy, co bardzo ważne, kiedy ruszamy na wyprawy dłuższe. Do tego tzw. baranek ułatwia pokonywanie oporów powietrza.

 

Jeżeli omawiamy cechy roweru gravelowego trzeba zwrócić uwagę na szersze opony i solidne koła stosowane w jednośladach tego typu. Opony szersze od przygotowanych do jazdy typowo po utwardzanej nawierzchni zapewniają większy komfort podczas pokonywania szutrowych ścieżek i wszelkich nierówności. Rowery żwirowe dysponują wariantami opon o szerokości 40 mm, a nawet i większymi. Doskonale współpracują one z systemem bezdętkowym o niskim ciśnieniu. Ogromne znaczenie ma także bieżnik opony – rowery typu gravel wyposażone są zwykle w takie o gęściej rozmieszczonych klockach (najczęściej po bokach dla poprawienia trakcji, a w części środkowej ich pozbawione).

 

Szutrówki wyróżniają się 28-calowymi kołami. Jest to absolutny standard, wybierany przez wszystkich popularnych producentów, gdyż zapewnia lepszą przyczepność. Ewentualną alternatywą są modele 27,5-calowe.

 

Szerokie opony nie mogłyby się sprawdzić, gdyby rowery gravel wyposażone były w hamulce o niewystarczającej mocy. Rowery szutrowe zwykle mają dobre hamulce tarczowe, wyróżniające się szybkim czasem reakcji. Ponadto wyróżniają się one jeszcze jedną zaletę – kluczową – ich skuteczność nie jest uzależniona od warunków pogodowych na trasie. Ta cecha sprawia, że hamulce tarczowe hydrauliczne są najrozsądniejszym wyborem na nowoczesny rower gravel.

 

Podejmując temat osprzętu, warto poruszyć kwestię, jaki napęd ma gravel. Rower wykorzystuje zwykle miękkie przełożenia. Często korby wyposażone są w tarcze kompaktowe 34/50 lub nawet 30/46 oraz kasety 11-34. Alternatywę stanowi napęd z pojedynczą tarczą. Blat o specyfikacji 42-44 wraz z kasetą 10-42 zapewnią bardzo szeroki zakres przełożeń!

 

Rower gravel określa także geometria ramy. Jednoślady z tej grupy pod tym względem są przede wszystkim podobne do rowerów szosowych endurance zaprojektowanych do pokonywania długich tras. Geometria ramy rowerów gravelowych charakteryzuje się wydłużoną górną rurą i wyższym ustawieniem kierownicy. Suport umieszcza się dość nisko, aby geometria roweru gravelowego miała zwiększoną stabilność również podczas szybszej jazdy.

 

Rama i widelec są solidne, ale powinny być także lekkie. Ponieważ rowery gravel nazywane przez niektórych jako rowery przełajowe przeznaczone są do pokonywania zróżnicowanego terenu, muszę one znosić większe obciążenia. Z tego samego powodu geometria pozwala zarówno na przyjęcie komfortowej, wyprostowanej pozycji, jak i pochylenie się, by rozwinąć duże prędkości na prostej drodze.

 

Gravelowe ramy wykonane są z aluminium lub włókna węglowego (karbonu). Pierwszy z wariantów jest tańszy. Całkowita cena rowerów gravelowych w sporym stopniu zależna jest od wybranego materiału. Która rama roweru będzie lepsza? Oczywiście karbonowa. Jest lżejsza, więc pozwala uzyskać większą zwinność, a do tego skuteczniej tłumi wstrząsy od podłoża. Aby częściowo wykorzystać zalety włókna węglowego, a przy tym jednoślad pozostał w atrakcyjnej cenie, popularne marki często oferują modele o szkielecie aluminiowym, ale z karbonowym widelcem.

Gravelowy rower niejedno ma imię – który typ wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy, rowery typu gravel przeznaczone mogą być, do podobnych, ale jednak różnych sposobów użytkowania. Powinno się wyróżnić dwa podstawowe – bardziej rekreacyjne lub bardziej sportowe. Żwirówki dostosowane do pierwszego z nich przemieniają się w jednoślady, które można byłoby określić jako rowery szosowo-wyprawowe lub nawet rowery turystyczne. Dobranie szerszych opon z wyraźnym bieżnikiem, błotników, torb bagażowych i innych akcesoriów sprawi, że szutrówka będzie wolniejsza i masywniejsza, ale lepiej dostosowana do ciężkiego terenu oraz pokonywania długich tras. Jeżeli chcesz kupić rower gravel tego typu, warto także postawić na modele o łagodniej geometrii, mniejszych przekrojach i takich, które mają szeroki zakres przełożeń.

 

Z kolei bardziej sportowy rower gravel wyróżnia się lekkością, węższymi oponami i dobrymi właściwościami aerodynamicznymi, które pozwolą osiągać naprawdę zawrotne prędkości na asfalcie (chociaż rzecz jasna mniejsze niż najlepsze rowery szosowe). W tym przypadku, jeśli możesz sobie na to pozwolić, koniecznie wybierz model z karbonową ramą, gdyż będzie najlżejszy. Opony powinny być dostosowane do jazdy po gładkiej nawierzchni. Główka ramy w wariantach tzw. sportowych jest zwykle dość niska.

Rower gravel z amortyzatorem czy na sztywnej ramie?

Porównując modele i segmenty rowerów gravelowych, może pojawić się także wątpliwość co do zawieszenia jednośladu. Chociaż najczęściej w przypadku rowerów szutrowych nie spotkamy amortyzatora przedniego ani tym bardziej dampera, czasem zdarzają się modele, w których zastosowano widelec amortyzowany przedni. Ta niepopularna decyzja projektowa ma docelowo polepszać redukowanie drgań generowanych podczas pokonywania nierówności na drodze. O tym, jak odczuwalne będzie to udogodnienie oprócz klasy samego zawieszenia, decyduje parametr nazywany skokiem – im większy, tym skuteczniej pochłania wstrząsy.

 

Czy warto wybrać rower gravel z amortyzatorem przednim? To bardzo zależy od osobistych preferencji. Pamiętaj, że uzyskasz większy komfort jazdy, ale jednoślad stanie się cięższy i trudniejszy w serwisowaniu.

Dodatkowe wyposażenie w rowerach gravelowych

Z racji, że gravele są idealne do bikepackingu, trzeba podjąć temat akcesoriów rowerowych, które najczęściej stosowane są przy jednośladach tego typu. Chociaż oferta rowerów gravelowych obecnie jest niezwykle szeroka, praktycznie nigdy w wersji fabrycznej nie dysponują one oświetleniem, bagażnikiem czy błotnikami, ale mają odpowiednie punkty montażowe sprawiające, że bez problemu doinstalujesz do gravela wybrane dodatki. Niektóre jednoślady szutrowe mają także mocowania na bidon, więc jeśli planujesz długie trasy i chcesz mieć zawsze pod ręką wodę – powinieneś wybrać rower gravelowy właśnie z takim udogodnieniem.

 

Jeżeli gravel będzie wykorzystywany podczas dalekich wycieczek i wędrówek – nie obejdzie się bez porządnych toreb i sakw rowerowych. Warto kupić takie, które mają elementy odblaskowe, z perspektywy pozostałych uczestników ruchu będziesz lepiej widoczny na drodze, a co za tym idzie, bezpieczniejszy.

 

Będąc przy temacie ochrony życia i zdrowia – zawsze pamiętaj o kasku rowerowym. Chociaż nie jest on obowiązkowy, nierozsądne byłoby z niego rezygnować. Czy kask na gravela ma jakąś wyjątkową konstrukcję? Nie. Zwykle cykliści stosują tradycyjne modele szosowe lub MTB – w zależności od stylu jazdy. Więcej o kaskach rowerowych dowiesz się również z naszego artykułu na blogu: Najlepsze kaski rowerowe na szosę i gravel.

Czym się różni gravel od szosy?

Rowery szutrowe ze względy na podobieństwo do szos bywały traktowane jako odmiana tych jednośladów. Dziś co prawda rowery gravelowe raczej wyodrębnia się jako całkowicie niezależną grupę, ale nie da się ukryć ich bliskiego pokrewieństwa. W związku z tym może lepiej po prostu rower szosowy wybrać zamiast gravela? Czym właściwie żwirówka różni się od roweru typu szosa?

 

Oprócz omawianych wcześniej kół (szerszych i większych, a do tego szerzej rozstawionych, by łatwiej pokonywać przeszkody i trudny teren) warto wspomnieć także o strukturze opon. Mieszanki gumowe w pozornie podobnych modelach są inne. Gravele korzystają z wytrzymalszych, odpornych na uderzenia i kontakt z ostrymi przedmiotami, a także o lepiej wyprofilowanym bieżniku dostosowanym do przemierzania nierówności.

 

Po bliższym przyjrzeniu się również rama gravelowa różni się od typowo szosowej. Jest od niej dłuższa, mniej zwrotna, ale stabilniejsza na zakrętach i wybojach. Rower szutrowy ma zazwyczaj także większy prześwit nad ziemią, co ułatwia pokonywanie przeszkód, takich jak korzenie i kamienie.

Rowery gravelowe a przełajowe – czy są tym samym?

Dziś nieco zapomniane i w dużej mierze wyparte właśnie przez gravele są rowery przełajowe mające z szutrówkami rzeczywiście wiele wspólnego. Można nawet spostrzec, że nazwy te nieraz stosowane są wymiennie.

 

Czy tzw. przełajówka i gravel są tym samym? Zdecydowanie nie. Można powiedzieć, że rowery szutrowe pokonują przełajowe – przynajmniej pod względem wygody. Ich geometria z reguły jest wszechstronniejsza, ramy zapewniają komfort w czasie długich tras, podczas gdy jednoślady przełajowe nastawione są na rywalizację – lżejsze, zwinniejsze, mają zapewnić maksymalną przyczepność i prędkość na niełatwej powierzchni – przede wszystkim na piasku i błocie. Dodatkowo ze względu na sportowe zastosowanie, próżno szukać przy przełajach dodatkowych elementów, jak np. uchwyty na sakwy.

 

W związku z tym, jeśli zastanawiasz się, czy kupić rower gravelowy, czy jednak postawić na model przełajowy najplastyczniej różnice między nimi zobrazować porównaniem ze świata lekkoatletyki. Gravel jest długodystansowcem dostosowanym do jazdy nawet setek kilometrów, a przełajówka to sprinter idealny do krótkich tras.

Czy rower gravel nadaje się do lasu?

Jeśli Twoje trasy terenowe prowadzą przez szutry i żwir, raczej nie ma wątpliwości co do tego, że gravele są do nich wprost stworzone, co jednak ze ścieżkami w typowo lesistym terenie? Czy dobre rowery gravelowe poradzą sobie na duktach?

 

Najprościej rzecz ujmując – tak! Szutrówki sprawdzają się także w lesie! Nie powinny być im straszne kamienie, mech i liście, o ile nie planujesz ekstremalnej jazdy lub walki z głębokim błotem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to typowy jednoślad terenowy i nie sposób porównywać go do klasycznych rowerów MTB, jeśli pasjonuje Cię ta odmiana kolarstwa, lepiej poszukać sobie porządnego, oldschoolowego górala. Mimo wszystko możliwość swobodnego wybrania się od czasu do czasu na przejażdżkę po lesie to kolejny atut rowerów typu gravel!

Czy warto kupić rower gravel?

Zdecydowanie tak! Jak pokazuje nasza analiza, dobre rowery gravelowe mają naprawdę wiele zalet i mało innych jednośladów cechuje się tak wysoką uniwersalnością. Dlatego rower szutrowy polecany jest często osobom, które stać lub chcą mieć na swoim wyposażeniu tylko jeden rower, który nie będzie ich ograniczał i pozwoli przemieszać się po bardzo zróżnicowanym terenie – zależnie od potrzeb i humoru!

 

Gravel pozwoli Ci czerpać przyjemność z jazdy w praktycznie każdych warunkach, w jakich przyjdzie Ci się znaleźć, nie musisz ze żwirówką ograniczać się do jednego typu nawierzchni ani tym bardziej do określonej długości trasy, co zwykle wymuszają jednoślady z innych grup. I to jest najważniejszy argument, dlaczego warto wybrać gravela!

Jaki rower gravel dla początkujących wybrać?

Zależne jest to od Twoich preferencji. Tak jak opisywaliśmy wcześniej, powinieneś określić, czy szukasz bardziej sportowego, czy turystycznego roweru. Na szczęście, poprzez uniwersalność graveli, zakup roweru w dowolnym wariancie i tak pozwoli Ci wypróbować go w różnych okolicznościach, jeśli tego zechcesz. Dlatego właśnie rowery szutrowe co do zasady jako cała odmiana jednośladów polecane są cyklistom rozpoczynającym przygodę z kolarstwem.

 

Wybierając pierwszy rower typu gravel, warto zwrócić uwagę na hamulce, ponieważ solidne modele, które będziesz wiedział, że zareagują na czas, dodadzą Ci pewności siebie, a przy tym zwiększą Twoje bezpieczeństwo. Najlepszym wyborem będą tarczowe hamulce hydrauliczne – obecnie bezkonkurencyjne na rynku. Możesz również postawić na gravele z szerszymi oponami, co na start polepszy Twoją stabilność i komfort jazdy na różnych nawierzchniach.

 

Pamiętaj również, że rower gravel męski nieco różni się od wersji damskiej. Prawdopodobnie jego geometria będzie wyższa, a górna rura położona klasycznie. Z kolei rower gravel damski zwykle ma specjalnie wyprofilowaną ramę, tak aby łatwiejsze było wsiadanie i zsiadanie. Wbrew nazewnictwu rower gravel męski niekoniecznie jest tylko do mężczyzn (a damski dla kobiet) – po prostu warto przemyśleć, który typ konstrukcji lepiej będzie Ci pasować.

Pokochajcie rowery gravelowe!

Rower gravel oferuje mnóstwo frajdy z jazdy i daje niemalże nieskończoną perspektywę rozwijania swojej pasji, a przy tym umożliwia użytkowanie go w prawie każdych okolicznościach. Okazuje się, że pomysłodawcom rowerów typu gravel udało się połączyć pozornie sprzeczne cechy w bardzo wdzięczną i funkcjonalną całość, którą pokochały miliony ludzi na całym świecie. Kup swój pierwszy gravel, a na pewno do nich dołączysz!

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą rowerów szutrowych. W asortymencie Rowertour odnajdziesz modele o różnej specyfikacji, a jeśli potrzebujesz porady – nasz zespół cały czas pozostaje do Twojej dyspozycji, więc zachęcamy do kontaktu. Szczególnie polecamy rowery gravel Cannondale charakteryzujące się niezawodnością, wysoką jakością wykonania i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Jednocześnie, jeśli interesuje Cię bikepacking – przypominamy, że u nas dostaniesz cały niezbędny osprzęt do rowerowej przygody w korzystnej cenie. Przygotuj się do wyprawy już dziś!

 


Zobacz również:

 

Popularni producenci w kategorii rowerów gravelowych:

 

Rowery gravelowe w przedziale cenowym:

 

Artykuły związane z rowerami gravelowymi:

 

 

zamknij [x]