Uniwersalne rowery crossowe męskie, aby zasłużyć na swe miano, muszą być przede wszystkim lekkie – dlatego przed zakupem zwróć uwagę na ten parametr. Mniejsza masa sprawi, że jednoślad będzie dynamiczniejszy, szybciej się rozpędzał, a do tego łatwiej go przenosić i transportować.
Standardowo w męskich rowerach crossowych montuje się 28-calowe obręcze, więc na tym polu raczej nie ma nad czym się zastanawiać. Inaczej sprawa ma się z ogumieniem. Opony, które znajdziesz na jednośladach crossowych męskich, mogą być lepiej dostosowane do szybkiej jazdy po mieście (gładsze, ciut węższe, o mniejszych oporach toczenia) lub do wycieczek poza teren zabudowany (agresywniejszy bieżnik, szersze, przypominające opony MTB). Które są lepsze? Wybór zależy od Twoich preferencji – postaw na wariant bardziej dostosowany do nawierzchni, z którymi masz więcej do czynienia. Jeżeli rozeznanie się w ogumieniu jest dla Ciebie trudne – przeczytaj – Jak dobrać i jak czytać oznaczenia na oponach rowerowych?
Wszechstronny rower crossowy męski powinien też dysponować osprzętem gwarantującym sporą liczbą przełożeń – znacznie ułatwi to pokonywanie niedogodności na trasie. Najczęściej wyposażony jest on w jeden z popularnych napędów grup turystycznych Shimano. Przy okazji – nie możesz zapomnieć także o hamulcach, w końcu to one odpowiadają za Twoje bezpieczeństwo! Naprawdę uniwersalne rowery crossowe męskie korzystają z wariantów tarczowych – mechanicznych (tańszych) lub hydraulicznych (droższych). Jedne i drugie spiszą się doskonale, bo mają krótszą drogę hamowania niż klasyczne V-braki, a ich działanie nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych na trasie.
Z reguły dla wygody użytkownika rowery crossowe męskie mają także amortyzowany widelec. Skok jest mniejszy niż w przypadku modeli MTB, ale wystarczający, aby dobrze radzić sobie ze wszelkimi wybojami. Amortyzatory mogą należeć do tzw. powietrznych lub mieć stalową sprężyną. Drugi wariant jest cięższy i nie pozwala na dokładną regulację, ale w zamian jest tańszy.
Każdy cyklista może mieć własne zdanie na temat tego, jakie są najlepsze rowery crossowe męskie, ale wszyscy powinni się zgodzić co do jednego – nieważne jak bardzo stylowe rowery crossowe mogą się wydawać, nie będzie miało to żadnego znaczenie, jeśli rozmiar ramy nie zostanie starannie dobrany pod użytkownika. Dlatego zawsze przed zakupem dwa razy sprawdź geometrię i rozmiarówki producenta danego modelu – przynajmniej jeśli oczekujesz wygodnego roweru. Nie wiesz, jak to zrobić? Zerknij do artykułu – Jak dobrać rozmiar ramy roweru do swojego wzrostu?
Rower cross męski zwykle ma geometrię stanowiącą wypadkową modeli miejskich i górskich – umożliwia przyjęcie wygodnej, dość wyprostowanej pozycji, ale nie tak bardzo, jak w przypadku jednośladów miejskich. Odchylenia od tej reguły w jedną lub drugą stronę będą zależały od tego, czy dane rowery crossowe męskie stawiają bardziej na sportową, czy rekreacyjną jazdę.
Oprócz tego powinieneś wiedzieć, że rozmiar ramy to jedno, ale liczy się także materiał, z jakich ją wykonano. Dowolny popularny rower crossowy męski będzie miał ją zrobioną albo z aluminium, albo z włókna węglowego (karbonu). Aluminiową ramę spotkasz częściej, ponieważ stop ten jest łatwy w obróbce i formowaniu oraz tańczy. Dużo droższy karbon z kolei gwarantuje wyjątkową lekkość i jest najczęściej wybierany przez profesjonalistów. Pamiętaj jednak, że nie ma on tylko zalet – z aluminiową ramą możesz liczyć na znacznie większą wytrzymałość w porównaniu do wersji z włókna węglowego.
Jeżeli szukasz wygodnego roweru na dalsze trasy, możesz zastanawiać się, czy wybrać wariant trekkingowy, czy rower cross męski. Dość często te typy jednośladów są ze sobą mylone, co nie powinno dziwić, gdyż rzeczywiście mają ze sobą wiele wspólnego. Co odróżnia crossówki dla panów od rowerów turystycznych męskich?
Na ogół modele rowerów crossowych są lżejsze – to podstawowa różnica, która w ogromnym stopniu wpływa na komfort jazdy. Mniejsza masa sprawia, że rowery crossowe są zwinniejsze, zwrotniejsze i szybsze w porównaniu do rowerów turystycznych męskich. Ponadto producenci zwykle wyposażają crossy w nieco szersze opony, dla których mniej straszny jest lekki teren.
Z wagą związane jest także wyposażenie dodatkowe. Dobry rower trekkingowy zwykle dysponuje bagażnikiem i innymi akcesoriami, których modele rowerów crossowych nie mają. Można to traktować zarówno jako plus, jak i minus – zależnie od tego, czy interesują Cię dalekie wyprawy. Oczywiście męskie rowery crossowe pozwalają domontować do ramy błotniki, bagażnik, lampki i wszystkie inne elementy typowe dla modeli trekkingowych, ale wiązać się to będzie z dodatkowym wydatkiem.
Mówi się, że rowery męskie crossowe są mieszanką jednośladu górskiego i miejskiego. Czy w związku z tym, jeżeli nie jesteś zawodowcem planującym ścigać się po najbardziej wymagających trasach enduro warto kupować rower MTB? A może wprost przeciwnie – lepiej nabyć solidny jednoślad o jednym przeznaczeniu niż hybrydowego crossa?
Rower crossowy zapewnia znacznie większą uniwersalność, więc jeśli interesują Cię nie tylko dukty, ale i jazda po ulicach – będzie on znacznie lepszym wyborem. Jest lżejszy i nie ma opon o tak agresywnym bieżniku, więc szybciej się rozpędza. Do tego, rowery męskie crossowe mają inaczej zaplanowaną geometrię i położoną kierownicę, co sprawia, że pozycja, którą przyjmujesz podczas jazdy, jest bardziej wyprostowana – a tym samym – wygodniejsza.
Musisz jednak pamiętać, że miejsce dla crossówek to lekki teren lub ulica. Na takich trasach męskie rowery crossowe świetnie sobie radzą, ale jeżeli interesują Cię bardziej wymagające zjazdy i podjazdy, a jazda po mieście ma być najwyżej dodatkiem do Twojej głównej aktywności – postaw na męski rower MTB.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój rower crossowy męski spełni pokładane w nim oczekiwania, a brakuje Ci wiedzy, by samemu zweryfikować każdy aspekt techniczny jednośladu – po prostu wybierz rower sygnowany logotypem sprawdzonej marki!
W branży są liczne marki rowerów proponujących produkty wysokiej klasy. Jest ich tyle, że spokojnie można byłoby przygotować oddzielny ranking rowerów crossowych, dlatego tutaj chcielibyśmy wskazać tylko kilka brandów, naszym zdaniem, szczególne godnych uwagi i dostępnych w sklepie internetowym Rowertour.com.
Gdybyśmy tworzyli ranking rowerów crossowych męskich, na pewno znalazłyby się tam modele od: