Rowery górskie męskie (MTB), jak wszyscy doskonale wiedzą, zaprojektowane zostały do poruszania się poza asfaltowymi drogami. Dlatego ich elementy konstrukcyjne mają ułatwiać jazdę terenową. Zawsze dysponują wzmocnioną ramą. Może być ona wykonana ze stali, włókna węglowego lub aluminium. Rozmiar ramy roweru zależny będzie od założeń producenta (dlatego pamiętaj sprawdzić rozpiskę rozmiarów przypisaną do danej marki).
Jednak to, co jest najważniejsze w kontekście ramy roweru męskiego górskiego, to jej amortyzacja. Model MTB może dysponować pełnym zawieszeniem (full suspension) lub może to być tzw. rower hardtail, czyli mający tylko amortyzator przedni. Pierwsze rozwiązanie daje większy komfort jazdy i bezpieczeństwo, ale jest droższe. Z kolei, kiedy zastosuje się sam amortyzator przedni, rower jest lżejszy, tańszy i dynamiczniejszy. Szczegółowe omówienie obu wariantów znajdziesz w tekście – Jaki rower MTB wybrać? Hardtail czy Full Suspension?
Omawiając najważniejsze cechy roweru górskiego męskiego, trzeba powiedzieć także o kołach. Niegdyś standardem były warianty 26-cali, potem upowszechniły się rowery MTB 29-cali, a czasem spotkać można także pośrednie modele górskie 27,6-cala. Małe koła dają większą zwrotność, ale mniejszą stabilność. Najmodniejszym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest tzw. mullet – mieszanie rozmiarów kół (zwykle: 29-cali z przodu i 27,5-cali z tyłu). Więcej na ten temat przeczytasz w – Jakiej wielkości koła do roweru MTB wybrać?
Niezależnie jednak od samej wielkości obręczy trzeba zwrócić uwagę na ogumienie. Opony w rowerach górskich męskich powinny być szerokie i wyposażone w wyprofilowany, agresywny bieżnik (z gęstymi klockami), co pomoże jednośladowi trzymać się podłoża i bezpiecznie pokonywać przeszkody terenowe, takie jak kamienie czy korzenie.
W kwestii bezpieczeństwa – nie można zapomnieć także o hamulcach i grupie osprzętowej. Najlepiej wybrać rower górski męski wyposażony w hamulce tarczowe (mechaniczne lub hydrauliczne), gdyż są one najskuteczniejsze w terenie – zwłaszcza kiedy może padać lub przewidujesz, że będziesz miał do czynienia z błotem. Napęd za to powinien mieć bogaty zestaw przełożeń, który znacznie ułatwi pokonywanie m.in. podjazdów. Najlepiej zainwestować w jedną z dedykowanych MTB grup od japońskiego Shimano lub amerykańskiego SRAM-a.
Wymarzony rower górski dla mężczyzny w każdym przypadku może oznaczać co innego, zależnie od oczekiwań. A zgodnie z tym, o czym pisaliśmy na samym początku – rower górski męski obecnie przynależeć może do jednej z kilku podgrup przystosowanych do konkretnych rodzajów kolarstwa MTB, co definiować będzie jego pożądane cechy. Jakie typy rowerów górskich najczęściej wyszczególniamy?
Szczegółowe omówienie każdego z wymienionych wariantu znajdziesz w naszym artykule – Jaki rower w góry?
Męski rower elektryczny górski to wciąż nowość, ale już nikogo niedziwiąca. Chociaż jeszcze kilka lat temu e-biki kojarzyły się tylko z jednośladami do miasta, a najbardziej zatwardziali kolarze na tego typu rozwiązania kręcili nosem, to obecnie nikt się raczej elektrykom górskim już nie sprzeciwia. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower MTB elektryczny przyniósł sporo świeżości do kolarstwa. Dzięki niemu możesz dotrzeć znacznie dalej i w trudniejsze miejsca, a co za tym idzie odkrywać zupełnie nowe trasy.
Ponadto rower elektryczny górski to doskonała szansa, by cieszyć się jazdą terenową dla osób po kontuzjach, chorych i starszych. Warto także zauważyć, że wielu początkujących kolarzy MTB zaczyna poznawać dukty i ścieżki górskie od e-bike’a, aby stopniowo zapoznawać się ze specyfikacją tej dyscypliny.
Rower MTB męski niejedno ma imię i w zależności od tego, do której dyscypliny górskiej Ci bliżej – możesz doposażyć go w nieco inne gadżety. Chociaż np. koszyk na bidon przyda się praktycznie każdemu kolarzowi.
Jeżeli planujesz jeździć na rowerze górskim męskim na podmokłych trasach lub w niepogodę – nieocenione okażą się błotniki. W przypadku jednośladów terenowych zwykle używa się minimalistyczne, lekkie konstrukcje.
Fani dłuższych, ale spokojniejszych przejażdżek, którzy planują rower górski męski wykorzystywać do bardziej turystycznych wypraw – powinni zainteresować się wszelkiego rodzaju torbami i sakwami. Ponadto, jeśli będą jeździć na rowerze górskim również po zmroku – zabraknąć nie może oświetlenia przedniego i tylnego – najlepiej o wysokim poziomie wodoodporności, aby nie odmówiło posłuszeństwa w razie ulewy.
Zdając sobie sprawę z popularności, jaką cieszą się rowery górskie MTB, staramy się mieć szeroki asortyment jednośladów tego typu – kierowany do klientów o różnych preferencjach. W Rowertour.com znajdziesz zarówno tanie rowery górskie przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, jak i w pełni profesjonalne modele, które wykorzystywane są na zawodach kolarskich. Jednak niezależnie od tego, jaka jest cena rowerów górskich męskich w naszym sklepie – zarówno tańsze, jak i droższe modele pochodzą tylko od sprawdzonych polskich i zagranicznych producentów. Dlatego właśnie u nas znajdziesz swój wymarzony rower górski!
Jakie marki naszym zdaniem warto mieć na oku, jeśli szukasz roweru górskiego męskiego z prawdziwego zdarzenia?