Niezwykle popularny gravelowy rower, jeśli mielibyśmy go krótko opisać, musiałby zostać określony jako łączący w sobie rower MTB oraz kolarzówkę. Męski rower gravelowy ma szeroki zakres przełożeń, co pomaga w trudnym terenie i osiąganiu wysokich prędkości. Jednocześnie za sprawą doboru opon zapewnia lepszą przyczepność niż kolarzówka na wymagających trasach. Podczas gdy rowery szosowe przeznaczone są tylko do poruszania się po asfalcie – gravel męski, zgodnie z nazwą, jest doskonały również na drogach szutrowych, to bezsprzecznie rower uniwersalny.
Opony szutrowe do modeli gravelowych męskich również są pewną wypadkową tego, co znamy z kolarzówek i jednośladów MTB. Rower żwirowy ma szersze opony niż szosówka, ale raczej daleko im do rozmiaru stosowanego w wariantach górskich. Gravel męski zwykle ma opony szutrowe w rozmiarze 28-cali i o szerokości wynoszącej ok. 35 mm. Jednak coraz częściej spotkasz również znacznie szersze opony gravelowe dochodzące nawet do 45-50 mm, ale to wciąż ewenement. Typowy gravelowy bieżnik jest średniej głębokości, może mieć formę bardzo gęsto osadzonych, drobnych klocków, które rewelacyjnie działają zarówno w terenie, jak i na asfalcie.
Męski rower gravel wyróżnia się także charakterystycznie wygiętą kierownicą, często nazywaną po prostu barankiem (ze względu na podobieństwo do rogów tego zwierzęcia). Łatwo zauważyć, że kierownica typu gravel to w zasadzie wariant dobrze znany z szosówek. I podobnie jak w ich przypadku jej zadaniem jest umożliwienie kolarzowi przyjęcia aerodynamicznej pozycji, a także w przypadku długich tras – dać możliwość zmiany chwytu.
Na szutrach przydają się często miękkie przełożenia. Gravel męski zwykle dysponuje 11- lub 12-rzędową kasetą, która pomaga w pokonywaniu najtrudniejszych odcinków, a do tego sprawia, że jazda jest płynna i komfortowa.
Profesjonalny rower gravelowy zawsze ma hamulce tarczowe hydrauliczne, gdyż najlepiej sprawdzają się w terenie i to niezależnie od pogody. Wśród tańszych modeli gravelowych można spotkać też tarczówki w wariancie mechanicznym (ze stalową linką). To także wysokiej klasy hamulce, więc śmiało możesz wybrać rower gravel męski w nie wyposażony, jeśli nie interesują Cię najbardziej wymagające trasy lub po prostu chcesz ciut zaoszczędzić.
Aby uzyskać lżejszy męski gravel, producenci najczęściej stawiają na sztywny widelec (karbonowy lub aluminiowy). Zabieg ten poprawia efektywność jazdy – zwłaszcza na długich dystansach po szutrach. Czy oznacza to, że amortyzator przedni nigdy nie występuje w żwirówkach? Otóż nie! Zdarza się, że producenci decydują się rowery gravelowe męskie wzbogacić o to udogodnienie, choć nie jest to powszechnie spotykane rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że amortyzator przedni sprawi, że absorpcja drgań się poprawi, ale zawsze będzie lżejszy męski gravel ze sztywnym widelcem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Widelec sztywny czy amortyzowany – jaka wersja będzie optymalna?
Tak jak wspomnieliśmy, męskie rowery gravel wyróżnia to, że nie tylko pozwalają poruszać się po niemal każdej nawierzchni, ale również fakt, że jednoślady te bardzo łatwo zmodyfikować do swoich potrzeb, a tym samym w dużym stopniu zmienić ich charakter.
Typowe cechy roweru gravelowego męskiego, takie jak kierownica baranek, czy duża liczba przełożeń i inne elementy kojarzące się z szosówkami czynią z jednośladu szutrowego doskonałego kompana do ściągania się po lekkim terenie i sportowej jazdy.
Z drugiej strony – chociaż z reguły przy zakupie roweru szutrowego nie otrzymuje się żadnego wyposażenia dodatkowego, to gravele męskie dysponują wszelkimi standardowymi otworami montażowymi, które umożliwiają domontowanie koszyka na bidon, błotników, a także wygodne transportowanie bagażu. Dzięki temu możesz gravel męski wybrać do zastosowań turystycznych. To bardzo popularny jednoślad na tzw. bikepacking, sprawdzający się nawet na wyjątkowo długich dystansach.
Wybierając więc rower męski gravel otrzymujesz jedną konstrukcję, którą zależnie od fantazji i aktualnych potrzeb możesz wykorzystywać stricte sportowo, turystycznie czy do codziennych dojazdów w terenie zabudowanym – a każdy sposób użytkowania powinien przynieść masę frajdy! Sprawdź 10 powodów, dla których warto spróbować jazdy na gravelu!
Chociaż cechy roweru gravelowego męskiego sporo różnią się od specyfikacji, jaką wyróżnia się typowy rower górski, to wielu laików uważa je za dość podobne i często ma wątpliwości, który w ich przypadku okaże się najlepszym wyborem. Po części wynika to prawdopodobnie z przekonania panującego w naszym kraju, że jednoślady MTB są najbardziej uniwersalnymi modelami. Jeśli też tak sądzisz – musimy Cię zaskoczyć, gdy szukasz naprawdę wielozadaniowego jednośladu – lepiej kupić rower gravel. Lepiej sprawdzi się, kiedy przyjdzie Ci jeździć np. po mieście, a nie będzie miał również żadnych problemów z duktami itp.
Trzeba jednak pamiętać, że gravel męski to nie jest stricte rower terenowy (jak MTB), więc jeżeli planujesz wymagające wyprawy po bezdrożach – nie zastąpi on modelu górskiego. Jednoślady MTB są cięższe, mają szersze i stabilniejsze opony – a przede wszystkim – dysponują amortyzacją, często pełną, której gravele nie mają, a bez niej nie ma co porywać się na ekstremalne trasy. Na szczęście wybór modeli rowerów jest tak szeroki, że każdy zapewne znajdzie rower pasujący do prywatnych preferencji.
Męskie rowery gravel przeznaczone są do pokonywania tras o zróżnicowanym podłożu, prowadzących zarówno przez drogi, jak i bezdroża oraz czerpią pełnymi garściami z kolarzówek i wariantów MTB, można byłoby więc zadać pytanie – czy w takim razie rowery gravelowe różnią się od przełajowych?
Te dwa rodzaje jednośladów często są ze sobą mylone i jest to zrozumiałe, bo rower przełajowy męski rzeczywiście niewiele różni się od gravelowego – przynajmniej pozornie. W największym uproszczeniu i z pewną dozą humoru kolarze zwykli mówić, że gravel to taki rower przełajowy, tylko wygodny. I pewna trafność w tym przekonaniu jest. Zdecydowanie powinieneś wybrać rower gravel męski, jeśli zależy Ci na pokonywaniu długich dystansów bez skarżenia się na ból pleców – geometria roweru gravelowego męskiego jest łagodniejsza.
Czy to znaczy, że gravel jest po prostu lepszy? Nie do końca. Modele przełajowe to rowery stworzone do nieco innej jazdy niż szutrówki. Lepiej niż nawet najbardziej odpowiedni rower gravel poradzą sobie na krótkich, ale wyjątkowo wymagających trasach. W zamyśle rowery gravel przeznaczone są do spokojniejszej jazdy, a przełajowe do ścigania się, więc jeśli to cię fascynuje – z powodzeniem możesz postawić na wariant przełajowy.
Warto także wspomnieć, że zdecydowanie bardziej popularny gravelowy rower męski jest cięższy, gdyż ma zapewniać przede wszystkim stabilność oraz umożliwiać montaż wyposażenia. Model przełajowy ma charakter znacznie bardziej sportowy – cechuje się minimalizmem i agresywną geometrią.
Elektryfikacja jednośladów sięgnęła niemal we wszystkie zakątki branży nic więc dziwnego, że dziś możesz nabyć również rowery męskie gravelowe z elektrycznym wspomaganiem pedałowania. Co więcej, jeżeli nie jesteś miłośnikiem adrenaliny, a dużo większe znacznie ma dla Ciebie szybkie i wydajne pokonywanie trasy i czających się na niej przeszkód – uważamy, że warto kupić elektryczny gravel męski.
Zgodnie z polskim prawem tego typu rowery gravelowe mogą wspomagać cyklistę do maksymalnie 25 km/h, a moc silnika jest ograniczona do 250 W. To jednak wystarczająca wartość, aby znacznie zwiększyć możliwości kolarza. Zwłaszcza że dobry rower gravel elektryczny potrafi pokonać nawet 120 km bez konieczności ładowania, więc będziesz mógł wybrać się nim nie tylko w trudniejszy teren, ale i znacznie dalszą podróż!
Jeżeli chcesz kupić rower gravel męski ze wspomaganiem – polecamy zerknąć na modele sygnowane logotypami marek GT Bicycles oraz Accent. Obie znajdziesz w naszym sklepie internatowym. Możesz sprawdzić także – Najlepsze marki rowerowe dostępne w Polsce, aby uzyskać więcej informacji.