Rowery męskie szosowe

Filtry
Marka
Accent
Cannondale
Lapierre
Cena
Kolor
biały
czarny
czerwony
fioletowy
niebieski
szary
zielony
Wzrost użytkownika
156 cm
157 cm
158 cm
159 cm
160 cm
161 cm
162 cm
163 cm
164 cm
165 cm
166 cm
167 cm
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
196 cm
197 cm
198 cm
199 cm
200 cm
Rozmiar ramy
47 cm
50 cm
51 cm
52 cm
54 cm
55 cm
56 cm
58 cm
Wysokość ramy
47 cm
49 cm
50 cm
52 cm
54 cm
55 cm
Materiał ramy
aluminium
carbon
Rozmiar koła
28"
Rodzaj hamulca
szczękowy
tarczowy hydrauliczny
Napęd
2x10
2x11
2x12
Typ
aero
endurance
race

Rama – specyfikacja i dobór rozmiaru roweru szosowego męskiego

W przypadku wszystkich jednośladów – rama roweru zawsze stanowi podstawę konstrukcji, na której opiera się reszta elementów, co czyni ją niezwykle ważną. W przypadku kolarzówek, gdzie liczą się osiągi, ma szczególne znacznie. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy rowerach szosowych męskich – w pierwszej kolejności spójrz na wykonanie, geometrię i rozmiar ramy.

 

W rowerach szosowych męskich spotkać można w zasadzie ramy wykonane z dwóch różnych materiałów – aluminium albo włókna węglowego (tzw. karbonu). Męskie rowery szosowe aluminiowe są znacznie popularniejsze, kiedy mówimy o kolarstwie bardziej turystycznym, ponieważ stop ten gwarantuje lekkość i wytrzymałość, a przy tym nie jest szczególnie drogi. Aluminiowe rowery szosowe męskie to także dobry wybór dla początkujących – w razie upadku znacznie trudniej je uszkodzić niż karbon. Jeżeli jednak szukasz najwyższej jakości i możliwie jak najlżejszego jednośladu – wybór roweru szosowego z włókna węglowego będzie lepszą decyzją. Materiał ten jest obecnie najnowocześniejszym tworzywem stosowanym w branży i profesjonalni kolarze zawsze wybierają rower szosowy karbonowy.

 

Warto jednak pamiętać, że aluminiowe rowery szosowe i modele karbonowe nie różnią się tylko wytrzymałością i wagą, ale także ceną. Jeżeli w oko wpadną Ci kolarzówki męskie z włókna węglowego – na pewno będą one droższe niż rowery szosowe aluminiowe dla mężczyzn.

 

Materiał ramy to jedno, ale co z jej rozmiarem? Czy dobór rozmiaru roweru szosowego męskiego jest trudny? Na szczęście nie! Potrzebujesz tylko dobrze się zmierzyć i przejrzeć tabele rozmiarów konkretnego producenta (pamiętaj, że każda firma ma własne!). Nie martw się też, jeśli w obliczenia wkradną się pewne niedokładności – drobne niedopasowania można skorygować ustawieniem sztycy, siodełka czy kierownicy. Szczegółowo zagadnienie omawiamy w artykule – Jak dobrać rozmiar ramy roweru do swojego wzrostu? Coraz popularniejszy wśród amatorów kolarstwa szosowego jest też bikefitting – czyli indywidualne dopasowanie roweru pod okiem specjalisty, usługa ta wcale nie jest droga, a pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty!

Na co zwrócić uwagę przy rowerach szosowych męskich?

Choć odpowiedni rozmiar roweru szosowego jest rzeczą najistotniejszą, to dobór roweru szosowego męskiego, z którego będziesz w pełni zadowolony, wymaga zwrócenia uwagi na nieco więcej elementów.

 

W kolarzówkach bardzo ważną rolę odgrywa kierownica rowerowa. Zresztą to po niej większość osób od razu rozpoznaje szosówki. Ma charakterystyczny kształt, nazywany potocznie barankiem. Takie uformowanie pozwala kontrolować jednoślad w aerodynamicznej pozycji, a przy okazji daje sporo opcji chwytu, co zapobiega nadmiernemu obciążaniu dłoni w czasie dłuższej trasy. Kierownica szosowa, tak jak rama, wykonana będzie z karbonu bądź aluminium.

 

Kolejną niezwykle ważną częścią kolarzówki męskiej są koła szosowe. W przypadku tego typu jednośladów mamy do czynienia ze standardem 28-cali, gdyż taki rozmiar zapewnia dużą kontrolę trakcji, a przy tym ułatwia osiąganie wysokich prędkości. Koła szosowe zbudowane są z obręczy, piast, szprych i nypli. Ogromne znacznie ma także zastosowane ogumienie. W przypadku opon roweru szosowego męskiego są one zwykle zupełnie gładkie lub z delikatnym, płytkim bieżnikiem, a ponadto bardzo wąskie, co ułatwia rozpędzanie się. Najpopularniejsze szerokości opon roweru szosowego to 23, 25 i 28 mm.

 

Warto również dodać, że aby poprawić parametry jezdne i sprawić, że kolarzówka męska będzie lekka, najlepiej zastosować system bezdętkowy.

 

Ostatnią, choć również ważną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest osprzęt rowerów szosowych – przede wszystkim układ napędowy i hamulce. Optymalna liczba przełożeń zależna będzie od Twoich potrzeb, ale zawsze warto wybierać osprzęt od topowych producentów – Campagnolo, Shimano lub SRAM – gwarantuje to trwałość, a popularność tych komponentów ułatwia ewentualną naprawę lub wymianę.

 

W przypadku hamulców od zawsze w rowerach szosowych męskich stosowało się warianty szczękowe, jednak od pewnego czasu znacznie popularniejsze (także w modelach dla amatorów) stały się hamulce tarczowe. Mają one większą siłę hamowania oraz lepiej spisują się podczas niekorzystnej aury, więc jeśli możesz sobie na to pozwolić (są droższe) warto wybrać rower szosowy męski wyposażony w tzw. tarczówki.

Różnice pomiędzy rowerami szosowymi męskimi – jakie typy rozróżniamy?

Na przestrzeni lat projektanci zdecydowali się na liczne eksperymenty, na skutek których różnice pomiędzy rowerami szosowymi potrafią być naprawdę znaczące. Niektóre uliczki konstrukcyjne okazały się ślepe, a za to inne doprowadziły do stworzenia całych podgrup kolarzówek, które wciąż są rozwijane, albo wyewoluowały z zaledwie typów rowerów szosowych do pełnoprawnych modeli mających swoje kategorie (np. gravele).

 

Jeśli myślisz o zakupie roweru szosowego męskiego, jakie rodzaje brać pod uwagę?

Musisz także wiedzieć, że powyższy podział, specyfikacja rowerów szosowych męskich jest pewnym uproszczeniem, a granice między typami kolarzówek bywają płynne. Oczywiście rower szosowy endurance dla mężczyzn, to nigdy nie będzie profesjonalny rower aero, ale już modele race często mają np. łagodniejszą geometrię upodabniającą ją do endurance.

Profesjonalne rowery szosowe męskie – zalety

Niezależnie od tego, które modele rowerów szosowych męskich najlepiej przemawiają do Twojej wyobraźni, nie da się odmówić wszystkim kolarzówkom szeregu zalet, które sprawiają, że przez tyle lat ten rodzaj jednośladów pozostaje popularny, jest rozwijany i zdobywa nowych fanów.

 

Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety, które sprawiają, że wybór roweru szosowego jest bardzo dobrym pomysłem:

Rower szosowy na początek – co polecamy?

Jak widać, dobór właściwego roweru szosowego wcale nie jest taki prosty i zawsze trzeba mieć na uwadze wiele zmiennych (choćby ramę i osprzęt rowerów szosowych). Jeśli kolarstwo tego typu dopiero Cię zainteresowało i wcześniej nie wybierałeś dla siebie jeszcze kolarzówki – zwykle najlepszą decyzją jest postawienie na rower endurance lub mało wyspecjalizowany race (a nie np. rower aero), który pozwoli Ci swobodnie rozwijać pasję i próbować swoich sił na różnych trasach, a w razie potrzeby – sprawdzi się też lepiej poza idealny asfaltem. Zawsze możesz w przyszłości kupić bardziej sportowy rower szosowy, jeśli uznasz, że zakochałeś się w tej odmianie kolarstwa.

 

Jeżeli wciąż nie masz stuprocentowej pewności, jaki rower szosowy na początek będzie najlepszy – zajrzyj do artykułu – Jaki pierwszy rower szosowy wybrać i na co zwrócić uwagę?, a gwarantujemy, że pomoże Ci on w zakupie roweru szosowego męskiego, który spełni Twoje oczekiwania! W razie wątpliwości zachęcamy również do kontaktu z naszymi ekspertami!

Dobór właściwego roweru szosowego męskiego – jakie marki będą najlepsze?

Niezależnie od tego, czy specyfikacja rowerów szosowych męskich jest Ci obca, czy nie – czasem po prostu warto zaufać producentom, ponieważ modele rowerów szosowych sygnowanych przez renomowane marki wyróżniają się nowoczesnymi projektami i komponentami, a przy tym duże firmy często mogą pozwolić sobie na bardzo konkurencyjne ceny – z korzyścią dla Ciebie.

 

Zdecydowanie najlepsze rowery szosowe męskie znajdziesz w katalogu amerykańskiej marki Cannondale działającej na rynku już od 1971 r. Co bardzo ważne, męskie rowery szosowe Cannondale to przede wszystkim modele endurance, a co za tym idzie, spiszą się doskonale przy bardziej zróżnicowanych trasach. Jednocześnie męskie rowery szosowe Cannondale to przede wszystkim projekty wykonane z włókna węglowego, więc decydują się na nie, możesz liczyć na to, że rama roweru będzie wyjątkowo lekka i spełniająca najnowocześniejsze standardy produkcyjne. Wszystko to sprawia, że szosowy rower męski Cannondale bez dwóch zdań będzie dobrym wyborem!

 

Profesjonalne rowery szosowe dla mężczyzn znajdziesz także o ofercie polskiego producenta – marki Accent. Jeśli nie przemawia do Ciebie żaden rower męski Cannondale typu endurance – koniecznie powinieneś zerknąć na kolarzówki aero od Accenta. Te prawdziwe demony prędkości wyróżniają się wyjątkowo starannym wykonaniem. Rama karbonowa sprawia, że są lekkie, a hamulce tarczowe hydrauliczne pomogą Ci wyhamować w każdej sytuacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rower szosowy aero Accent może pochwalić się bardzo atrakcyjną ceną.

 


Zobacz również:

 

 

zamknij [x]