Rowery trekkingowe męskie, nazywane też turystycznymi, uważane są za swego rodzaju połączenie klasycznego modelu górskiego, szosówki oraz elementów jednośladu miejskiego. Pierwsi twórcy rowerów trekkingowych męskich miksując tak bardzo różne rodzaje jednośladów, stworzyli prawdziwie wielozadaniową konstrukcję, która, choć musiała mieć pewne ustępstwa, to skutecznie przysposobiła sobie najważniejsze atuty z każdego z wymienionych typów rowerów. W związku z tym dobry model turystyczny, to jednocześnie lekki rower trekkingowy pozwalający osiągać wysokie prędkości, ale przy tym komfortowy – umożliwiający jazdę po asfalcie, ale i polnych drogach czy szutrze w nieobciążającej kręgosłupa, wyprostowanej pozycji.
Rowery męskie turystyczne standardowo mają duże 28-calowe koła oraz dość szerokie opony wyposażone w bieżnik terenowy (ale nie aż tak głęboki, jak w MTB, gdyż utrudniałby jazdę po szosie). Starannie dobrane ogumienie sprawia, że rower trekkingowy męski zachowuje przyczepność na nawierzchniach o różnym stopniu ubicia i gładkości.
W artykule – Jakie opony rowerowe wybrać? szczegółowo przeanalizowaliśmy, kiedy, który rodzaj ogumienia najlepiej zastosować.
Niektóre jednoślady turystyczne męskie mają obręcze 26- lub 27,5-calowe – wtedy zwykle swą specyfiką skręcają bardziej w stronę MTB. Za to z drugiej strony – spotkać można także rowery trekkingowe męskie mające koła 29-cali, czyli jeszcze większe niż standardowe. W założeniu koła 29-cali mają sprawić, że jednoślad sprawniej poradzi sobie z przeszkodami terenowymi.
Komfortowe rowery trekkingowe męskie mają zwykle napęd o szerokim zakresie przełożeń dedykowany specjalnie turystyce lub, ewentualnie, jeździe MTB. Z kolei zastosowany rodzaj hamulców zależy głównie od tego, jak wiele na jednoślad wydasz. Rowery trekkingowe budżetowe męskie najczęściej korzystają ze zwykłych V-brake’ów, ale już w nieco lepszych wariantach spotkamy hamulce tarczowe mechaniczne lub hydrauliczne – odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Rama roweru trekkingowego męskiego praktycznie zawsze wykonana będzie ze stopu aluminium. Materiał ten gwarantuje dobry balans między wytrzymałością a masywnością, a dodatkowo rama aluminiowa jest dość tania i łatwa w formowaniu.
Kupując rower trekkingowy męski, pamiętaj, dobrze dopasować jego rozmiar do swojej sylwetki. Powinien zostać on tak dobrany, aby możliwe było wygodne siedzenie i przemieszczanie się z wyprostowanymi plecami. Rama roweru trekkingowego z reguły ma łagodną geometrię. Aby sprawdzić, która wersja okaże się dla Ciebie najlepsza, najpierw musisz się zmierzyć, a następnie wyniki porównać ze specyfikacją producenta. Pamiętaj, że tabele rozmiarowe każdej marki są inne, więc np. rowery trekkingowe Cannondale oznaczone, jako L niekoniecznie będą odpowiadać rozmiarowi L w przypadku Rometów itd.
Lekki rower trekkingowy męski zwykle będzie miał sztywny widelec (aluminiowy lub karbonowy). Tego typu rozwiązanie bardzo dobrze spisuje się, jeśli planujesz jeździć głównie po mieście i amortyzacja nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak interesują Cię dłuższe trasy przez nieubite ścieżki – lepiej spiszą się rowery trekkingowe męskie z amortyzatorem przednim (cięższe). Szczegółowe porównanie widelców znajdziesz w artykule – Widelec sztywny czy amortyzowany – jaka wersja będzie optymalna?
Ważną rolę w jednośladzie turystycznym odgrywa także siodełko rowerowe. W końcu w czasie prawdziwych wypraw spędzisz w nim wiele godzin, więc powinno gwarantować maksymalny komfort. Kształt i miękkość siedziska zależą głównie od preferencji, ale istotne udogodnienie, które mają naprawdę komfortowe rowery trekkingowe męskie to dodatkowa amortyzacja siodełka – w długiej trasie – nieoceniona!
Myśląc o wygodzie, nie zapomnij także przyjrzeć się czy rozstaw kierownicy pasuje do budowy Twoich ramion – a nawet zwrócić uwagę na gripy jednośladu! Najlepsze pod względem odciążenia dłoni są chwyty ergonomiczne.
Najważniejsza uwaga na temat doboru napędu, siodełka, gripów, hamulców i wszystkich innych kluczowych elementów roweru trekkingowego jest taka, że warto postawić na wysoką jakość. Naprawdę nie chcesz męczyć się z nagłą awarią osprzętu lub niewygodą użytkowania, kiedy wybierzesz się w kilkudniową podróż. Nigdy nie wolno też oszczędzać na hamulcach – od nich może zależeć Twoje życie. Stawiaj na sprawdzone marki, jak Shimano czy SRAM. Przegotowaliśmy nawet przegląd grup turystycznych Shimano, aby ułatwić Ci wybór.
Dobry rower trekkingowy męski zawsze będzie dysponował pełnym wyposażeniem, które sprawia, że kupując jednoślad, jest on praktycznie gotowy do wyruszenia w trasę – zarówno stricte turystyczną, jak i zwyczajną przejażdżkę po mieście.
Najczęściej spotykane wyposażenie roweru trekkingowego miejskiego, jakie oferują producenci to: oświetlenie przednie i tylne (polepsza widoczność i jest obowiązkowe w przypadku jazdy w nocy); bagażnik (najczęściej tylny – umożliwia przewożenie różnych przedmiotów lub montaż sakw i toreb); błotniki (chroniące przed zachlapaniem – równie przydatne w mieście, co na trasie); stopkę (ułatwiającą parkowanie).
Zdarza się także, że producenci montują na jednośladach tego typu także osłonę napędu, a nawet dzwonek. W rowerach trekkingowych męskich raczej nie pojawiają się koszyki na kierownicy popularne w wariantach kobiecych.
Pamiętaj, że jeśli zależy Ci, by uzyskać lekki rower trekkingowy męski – wyposażenie, którego aktualnie nie potrzebujesz, możesz odmontować, co uczyni jednoślad mniej masywnym, a przez to zwinniejszym. Szczegółowo temat ten analizujemy w tekście – Jak odchudzić rower? Zrób to w odpowiedni sposób!
Najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedniego roweru męskiego trekkingowego dla siebie jest przyjrzenie się katalogom renomowanych producentów. Kupując jednoślad z logotypem sprawdzonej marki, masz przynajmniej pewność, że wyposażony jest on w solidne komponenty.
W segmencie rowerów trekkingowych miejskich naszym zdaniem szczególnie warta polecenia jest polska marka Romet. Ma wyjątkowo długą tradycję i specjalizuje się w projektowaniu jednośladów do codziennego użytku, dla kolarzy amatorów, więc rowery turystyczne są tym, co zdecydowanie robi dobrze.
Zwykle rowery trekkingowe męskie Romet korzystają z komponentów od japońskiego Shimano, a ich ramy produkowane są w Polsce i objęte dożywotnią gwarancją. Do tego, jednoślady marki Romet wyróżniają się na tyle konkurencji bardzo atrakcyjnymi cenami.
Ostatnio coraz popularniejsze są także elektryczne rowery trekkingowe męskie – w końcu pozwalają one pokonywać komfortowo jeszcze większe dystanse, bez zbytniego przemęczenia się, co czyni je świetnym wyborem dla turystów.
Rowery trekkingowe elektryczne wysokiej jakości produkują m.in. niemieckie marki: Haibike i Winora – zapraszamy do poznania ich produktów!
Na zakończenie kwestia, którą niestety zawsze trzeba brać pod uwagę – męskie rowery trekkingowe a cena – czy warto inwestować w tego typu jednoślad? Może to się nie opłaca?
Zdecydowanie warto! W zestawieniu z wieloma innymi rodzajami rowerów, szczególnie tymi wysoko wyspecjalizowanymi, to dobre modele trekkingowe dla mężczyzn można nabyć za relatywnie niskie kwoty – zwłaszcza jeśli śledzisz wszelkie promocje, które często pojawiają się w naszym sklepie internetowym.
Warto zauważyć, że rowery crossowe, często porównywanymi z trekkingowymi ze względu na podobną uniwersalność, mają bardzo zbliżone ceny, a w ich przypadku nie otrzymujesz dodatkowego wyposażenia przydatnego w trasie i miejskiej dżungli. W związku z tym, jeśli np. akcesoria takie jak bagażnik czy błotniki są dla Ciebie ważne – trekkingowe jednoślady będą prawdopodobnie korzystniejszym wyborem niż rowery męskie crossowe.
Z kolei, jeżeli bardziej skłaniasz się ku e-bike’om, musisz pamiętać, że jak w przypadku wszystkich elektryków, zakup wiązać będzie się z większym wydatkiem. Wciąż jednak poniesiony koszt okaże się mniejszy niż gdybyś zdecydował się np. na rower e-MTB.