Rowery szosowe, kolarzówki

Filtry
Marka
Accent
Cannondale
Lapierre
Cena
Kolor
biały
czarny
czerwony
fioletowy
niebieski
szary
zielony
Płeć
damski
męski
Wzrost użytkownika
156 cm
157 cm
158 cm
159 cm
160 cm
161 cm
162 cm
163 cm
164 cm
165 cm
166 cm
167 cm
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
196 cm
197 cm
198 cm
199 cm
200 cm
Rozmiar ramy
47 cm
50 cm
51 cm
52 cm
54 cm
55 cm
56 cm
58 cm
Wysokość ramy
47 cm
49 cm
50 cm
52 cm
54 cm
55 cm
Materiał ramy
aluminium
carbon
Rodzaj hamulca
szczękowy
tarczowy hydrauliczny
Napęd
2x10
2x11
2x12

Czym są rowery szosowe?

Rowery szosowe, co nie będzie odkryciem oraz zgodnie z ich nazwą, zaprojektowane zostały do pokonywania tras na szosie. Takie przeznaczenie predestynuje ich budowę, a przynajmniej najważniejsze cechy konstrukcyjne, wspólne dla wszystkich odmian kolarzówek. Rower szosa, jak czasem mówi się na tego typu jednoślady, wyposażony jest zwykle w wąskie opony od 23 do 28 mm szerokości, przystosowane do poruszania się po asfalcie, a co za tym idzie – z bardzo cienkim bieżnikiem lub w ogóle go pozbawione. Koła rowerów szosowych mają średnicę 28 cali (700c) i od tej reguły raczej nie spotkamy odstępstw. Pozwalają one osiągać bardzo wysokie prędkości, ale zdecydowanie nie są przeznaczone do jazdy terenowej.

 

Cechą charakterystyczną, którą ma każdy rower kolarski jest duża sztywność. W jakim celu przed laty projektanci postawili na taką budowę? Odpowiedź jest bardzo prosta. Sztywna konstrukcja gwarantuje doskonałe przeniesienie wkładanej w pedałowanie energii na wysoką prędkość jazdy. Należy jednocześnie pamiętać, że przez to każda nierówność na drodze jest przez kolarza jadącego na rowerze szosowym mocno odczuwalna.

 

Jeszcze jednym elementem odróżniającym rowery szosowe od innych i od którego być może powinniśmy zacząć, bo najbardziej rzuca się w oczy, jest kierownica. Klasyczne szosówki mają ją uformowaną w tzw. baranka, czyli charakterystycznie wygiętą. Kierownice rowerowe kolarskie pozwalają na dużą dowolność chwytu – zarówno w sposób najbardziej aerodynamiczny, jak i taki, który zapewni komfortowe podparcie podczas pokonywania wyjątkowo długich dystansów.

Rodzaje rowerów szosowych, jakie można spotkać

Tak jak wspomnieliśmy, ponieważ rower szosowy jest najstarszym typem jednośladu, musiał on na przestrzeni lat być wielokrotnie ulepszany, modyfikowany i zmieniany pod różne potrzeby cyklistów. Efektem tych działań jest kilka wysoko wyspecjalizowanych podgatunków rowerów kolarskich współistniejących obok siebie.

 

Możemy wyszczególnić 3 najważniejsze rodzaje rowerów szosowych: race; aero i endurance:

Jaki pierwszy rower szosowy wybrać?

Warto dobrze przemyśleć zakup pierwszej szosy. Rower kolarski powinien być precyzyjnie dobrany do Twoich możliwości, stylu jazdy oraz sylwetki, aby korzystanie z niego dawało frajdę, a przy tym gwarantowało największą efektywność. Jeżeli masz wątpliwości, który model najlepiej Ci przypasuje, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z przyjemnością Ci doradzą!

 

Jeśli zaczynasz przygodę z kolarzówkami, często dobrym wyborem jest klasyka lub rower szosowy endurance, gdyż nie wymagają one od Ciebie rzucania się na głęboką wodę. Tego typu modele dają możliwość spokojnego, płynnego przyzwyczajania się do specyfikacji szosówek. Ponadto początkujący mogą najpierw rozejrzeć się za modelami o niższych grupach napędowych, co dodatkowo pozwoli nieco zaoszczędzić, a przecież cena roweru również jest czynnikiem odgrywającym sporą rolę podczas podejmowania decyzji zakupowych. Jednocześnie warto pamiętać, że tani, ciężki i toporny jednoślad to nigdy nie jest dobry pomysł, taka maszyna może tylko zniechęcić nas do kolarstwa szosowego.

 

Ponieważ rowery tego typu osiągają wysokie prędkości, zwróć także uwagę na zastosowane hamulce. Mogą należeć one do grup Dual Pivot, tarczowych, czy jeszcze innych, ale ważne jest, aby mocno i skutecznie działały – w końcu od nich zależy Twoje bezpieczeństwo!

 

Warto również wspomnieć, że kolarzówki występują w wariantach męskich oraz kobiecych, co także trzeba uwzględnić. Rowery szosowe damskie mają krótszą i obniżoną rurę poziomą oraz szersze siodełka w porównaniu do modeli męskich. Wynika to z odmienności anatomicznej każdej z płci.

Jak dobrać rozmiar roweru szosowego?

Osobną kwestią, której nie wolno bagatelizować jest dobór rozmiaru roweru szosowego. Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowane i nawet amator sobie z tym poradzi! Kupując kolarzówkę, pamiętaj, by wybrać możliwie najlepiej dopasowaną wielkością ramę do Twoich wymiarów – w ofercie naszego sklepu internetowego, dysponujemy szerokim asortymentem szosówek na każdy wzrost. W razie pojawienie się drobnych niedogodności ewentualne niedopasowania skorygujesz poprzez przesunięcie siodełka, wyciągnięcie lub schowanie sztycy, wymianę mostka lub inne gięcie kierownicy.

 

Aby określić idealny rozmiar roweru szosowego do Twojego wzrostu, musisz dokonać tzw. pomiaru przekroku, czyli po prostu zmierzyć nogę od jej wewnętrznej strony (od podłogi do krocza).

  1. Weź dość grubą książkę, załóż sportowe obuwie i stań przy ścianie (tyłem do niej). Książkę włóż pomiędzy nogi grzbietem skierowanym w stronę krocza i dosuń maksymalnie w górę.
  2. Następnie poproś kogoś, aby zmierzył odległość od grzbietu książki (jej górnej krawędzi) do podłogi. Wynik to długość Twojej nogi. Uzyskaną wartość wyrażoną w centymetrach wystarczy teraz pomnożyć przez 0,665. To, co otrzymałeś po wykonaniu tego działania, jest rozmiarem ramy rowerowej dopasowanym do Twojej budowy (wyrażonym w centymetrach).

W przypadku szosówek ich wielkość podawana jest często w calach – aby przeliczyć centymetry na cale, po prostu końcowy wynik pomnóż jeszcze przez 2,54.

 

Zdobyte w ten sposób informacje w prawie każdym przypadku wystarczą, by dobrać Ci rower. Pamiętaj jednak, że producenci kolarzówek stosują często autorskie rozwiązania i jednoślady będą różniły się od siebie geometrią. Doradzamy więc przed zakupem zawsze zapoznać się z tabelami rozmiarowymi producentów umieszczanymi na Rowertour.com oraz korzystania z naszych kalkulatorów rozmiarów ram.

Ile powinien ważyć rower szosowy?

Waga roweru szosowego w największym stopniu zależna jest od materiału, z którego wyprodukowano jego ramę. Konstrukcje kolarzówek najczęściej oparte są na aluminium lub włóknie węglowym (karbonie). Oba materiały są lekkie i wytrzymałe, ale znacznie lepsze parametry osiąga karbon. Jest on jednak zdecydowanie droższy od aluminium, wybór więc między tymi dwoma tworzywami tak naprawdę ogranicza się do kwestii wysokości wydatku, na jaki możemy sobie pozwolić.

 

W zasadzie szosówka powinna ważyć jak najmniej. Zwykle jednoślady z tej grupy nie przekraczają masy 7-8 kg i takich modeli powinieneś szukać. Ekstremalnie lekkie, personalizowane konstrukcje nie sięgają nawet 4 kg, a rekordzistom udało się „odchudzić” rower do wartości poniżej 3 kg. W przypadku kolarzówek produkowanych seryjnie najniższa uzyskiwana waga to ok. 4,5 kg.

Gdzie można jeździć rowerem szosowym?

Zależnie od podgrupy, do jakiej należy rower szosowy, który wybierzesz, będzie się on lepiej sprawdzał w spokojniejszych lub dynamiczniejszych trasach; krótszych lub dłuższych. Jednak musisz pamiętać, że zawsze do sprawnego wykorzystywania szosówki potrzebny będzie Ci solidny asfalt. Może on prowadzić przez szerokie drogi albo wąskie górskie serpentyny – podjazdy i zjazdy, póki podłoże jest twarde i gładkie. Niestety tam, gdzie kończy się szosa, tam kończy się użyteczność roweru kolarskiego. Wynika to z braku amortyzacji oraz nieprzystosowanych do pokonywana wybojów opon. Wybierając rower, warto uwzględnić te ograniczenia szosówek.

Jaka jest średnia prędkość na rowerze szosowym?

Kiedy poruszasz się po asfalcie – rower szosowy naprawdę nie ma sobie równych. Konkretne prędkości zależą oczywiście od umiejętności, kondycji użytkownika oraz wykorzystywanego sprzętu i trudności trasy, jednak to właśnie kolarzówki pozwalają najlepiej poczuć pęd powietrza.

 

Profesjonalnie sportowcy ścigający się w zawodach na płaskim terenie poruszają się ze średnią szybkością wynoszącą ok. 45-50 km/h, by na ostatnim odcinku przed metą przyspieszyć do prawie 65 km/h. Oczywiście jako amator aż tak olśniewających wyników raczej nie osiągniesz, ale spokojnie przeciętny rowerzysta szosowy może mieć średnią prędkość jazdy na poziomie 25 km/h, a trenując regularnie nawet 30 km/h i więcej. Dla porównania jadąc rekreacyjnie na rowerze MTB lub trekkingowym rozwinąłbyś w podobnych warunkach średnią prędkość jazdy do ok. 15-20 km/h, więc różnica jest wyraźna.

 


Zobacz również:

 

Popularni producenci w kategorii rowerów szosowych:

 

Rowery szosowe w przedziale cenowym:

 

Rowery szosowe w różnych segmentach:

 

Rowery szosowe w różnych kolorach:

 

Artykuły związane z rowerami szosowymi:

 

 

zamknij [x]