Kajakarstwo jako forma sportu i turystyki ma u nas w Polsce długie korzenie. Sięgają XIX wieku, a po wojnie kilkanaście medali mistrzostw świata w slalomie oraz takie postacie jak Grzegorz Śledziewski czy wspomniany Aleksander Doba ugruntowały pozycję kajaku jako doskonałego pomysłu na aktywność fizyczną. Szczególnie Olek Doba, człowiek który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk (trzykrotnie!!!), położył ogromne zasługi w rozwoju tej dyscypliny. Reszty dokonała obecność nowoczesnych tworzyw sztucznych i strojów, które to wynalazki zredukowały masę, zwiększyły mobilność i komfort używania współczesnego kajaka.
Sport wodny będący w formie slalomu dyscypliną olimpijską - zawodnicy po sztucznym torze z wysokim spiętrzeniem wody próbują przepływać przez bramki. Wyczynowo kajakarstwo górskie uprawia się jako zaawansowany sport. Można też pływać turystycznie i uprawiać tzw. river clunning, creeking: czysto turystycznie pływać po rzekach dla samej istoty pływania. Kajakarstwo górskie dzielimy na kilka poddyscyplin: zjazd, slalom (przez bramki), river clunning (spływy kajakowe po rzekach górskich), creeking (pływanie po strumieniach o dużym spadku), freestyle (akrobacje punktowane przez sędziów).
Aktywność fizyczna polegająca na pływaniu kajakiem po spokojnych wodach. Możemy oczywiście się ścigać - albo kajakiem, gdzie siedzimy przodem i używamy dwupiórowego wiosła, albo kanadyjką, gdzie klęczymy i używamy jednopiórowego - tzw. pagaja. Kajakarstwo klasyczne jest dyscypliną olimpijską od 1936 roku.
Wszelkie odmiany kajakarstwa uprawiane jako dyscyplina sportowa - zarówno na spokojnych wodach gdzie fregaty i kajaki ścigają się na czas, jak i wodach spiętrzonych, dynamicznych: tu możemy pływać w slalomie, zjeździe lub akrobacjach. Oczywiście same kajaki różnią się w zależności od wody, na jakiej mają być używane.
Odmiana kajakarstwa łącząca aktywność sportową wraz z elementami krajoznawczymi - orędownikiem tej odmiany był właśnie Aleksander Doba. Kajak przypomina tu w przenośni typowy rower turystyczny: mieści nasz bagaż i niezbędny ekwipunek, taki jak namiot, kuchenkę, często baterie słoneczne, wyżywienie. Spływamy określonymi rzekami - w Polsce jest ich mnóstwo: Nida, Tanew, Wieprz, Brda. Można pływać też po wodach stojących - Mazury i Pojezierze Drawskie na przykład. Genialny pomysł na urlop.
Odmiana kajakarstwa górskiego. Pływa się w kasku i kapoku, na krótkim, zwrotnym kajaku. Płynąc z nurtem najczęściej mocno spiętrzonego toru wodnego o dużej dynamice i przepływie wody musimy przepłynąć przez bramki zawarte na szlaku zupełnie tak, jak narciarze jeżdżący w odmianach slalomu zimowego. Wymagająca i trudna dyscyplina sportu, dająca mnóstwo satysfakcji. W Polsce mamy kilka torów sztucznych służących tej dyscyplinie, także kilka rzek górskich (np. Białka) które nadadzą się do uprawiania tego sportu.
W zależności od stopnia zaawansowania i dyscypliny jaką chcemy na kajaku uprawiać, rozróżniamy kilka rodzajów kajaków. Oto one:
Kajakarstwo jest rodzajem aktywności, który pozwala nam na kontakt z naturą i innymi ludźmi o podobnej "zajawce". Jest stosunkowo łatwy, łączy przyjemność i obcowanie z naturą. Nie ma wielu przeciwskazań zdrowotnych, a jeśli pamiętamy o podstawach, jest także bezpieczny dla zdrowia. Doskonały pomysł na urlop, wypad na weekend czy większą wyprawę. Lekkie kajaki swobodnie przewieziemy samochodem typu kombi na dachu, możemy je zazwyczaj także wszędzie wypożyczyć. Sposób na aktywność i zdrowy wypoczynek - kajakarstwo jest dla Was.